Природознавство 2 клас {ГДЗ/відповіді} (Грущинська І.) [2013]
Зустріч 1. Що таке явища природи?
Подивіться на будинки, споруди, на все те, що зроблено руками людини. Чи належить це до природи? Ні, не належить.
Розрізняють природу живу і неживу.
Що належить до неживої природи? Нежива природа — це Сонце, Місяць, зорі. Земля, повітря і вода, ґрунт.
Що таке жива природа? Жива природа — це все, що народжується, живиться, дихає, росте, розмножується, відмирає. Це рослини, тварини, люди. Усе живе отримує від неживої природи необхідні їм для життя тепло, світло, поживні речовини, воду, повітря.
Дорогі діти!
Ми господарі нашої природи, вона для нас сховище сонця з великими скарбами життя. Мало того, щоби ці скарби охороняти — їх треба відкривати та показувати. Для риби потрібна чиста вода — будемо вивчати та охороняти наші водойми! У лісах, горах степах живуть різні красиві тварини — будемо вивчати та охороняти наші ліси степи, гори. Рибам — вода птахам — повітря, звірям — ліс, степи, гори. А людині потрібна — Батьківщина І охороняти природу, означає охороняти Батьківщину Природа — це наше багатство, яке ми повинні берегти та охороняти. Треба її любити та уважно, бережливо ставитись до неї.
Любов до природи, піклування про неї робить людину добрішою. Тобто природа — це джерело добра.
Зустріч 2. Яку форму має Земля?
Поміркуй і поясни: чому довжина тіні змінюється? Довжина тіні та її спрямування залежить від місцезнаходження джерела світла. Якщо джерело світла знаходиться низько, то тінь буде довгою, а якщо високо, то навпаки.
Наприклад, зимовим вечором, коли Сонце знаходиться низько над горизонтом, тіні — довгі, а опівдні Сонце підіймається найвище над поверхнею землі,тіні — найкоротші.
Зустріч З. Яку форму має горизонт?
На якій фотографії можна побачити горизонт? На першій фотографії.
Поміркуй! На яку сторону горизонту виходять вікна класу,якщо сонце світить у них опівдні? На південь.
Визнач, з якої сторони горизонту знаходиться гніздо нашої знайомої Синьокрилої Сойки, якщо на нього ніколи не світить сонце. Гніздо нашої знайомої Синьокрилої сойки знаходиться на півночі, тому на нього ніколи не світить сонце.
З'ясуй, які явища природи повторюються щодоби.
Досліди чи змінюється тривалість дня І ночі в різні пори року?
Як у живій, так і в неживій природі постійно відбуваються зміни. Вони називаються явищами природи. Замерзання води, дощ, сніг, рух Сонця, зміна дня і ночі, листопад — все це явища природи. Деякі а них повторюються щодоби, а деякі залежно від пори року та погодних умов. Обертання Землі навколо своєї осі викликає зміну дня і ночі. Завдяки руху Землі навколо Сонця і незмінному нахилу земної осі до площини орбіти відбувається зміна пір року і зміна тривалості дня і ночі. У різні періоди року півкулі Землі отримують одночасно неоднакову кількість сонячного тепла і світла, що служить причиною зміни пір року. На екваторі сонячні промені падають майже під однаковим кутом протягом усього року, тому пори року там мало відрізняються одна від одної. Рухаючись навколо Сонця, Земля обертається в той же час навколо своєї осі з заходу на схід з повним обертом протягом доби. З цим рухом на Землі пов'язана зміна дня і ночі. На освітленому Сонцем боці — день, на протилежному боці — ніч. Тільки на полюсі немає звичайного поділу часу на дні і ночі, тому що майже півроку Сонце не опускається за обрій і стільки ж часу не сходить. Тільки восени й навесні в цих широтах можна спостерігати зміну дня і ночі.
У давнину зміну дня і ночі пояснювали так: Сонце заходить за гори, і коли у нас день, то за горами ніч, а коли у нас ніч, то там уже день. Зміну пір року пояснювали поступовим відходом і наближенням сонця.
Зустріч 6. Як спостерігати за полудневим розташуванням сонця?
Доведи, що від розташування Сонця залежить зміна пір року.
Кожна пора року відрізняється характерними для неї світловими і температурними умовами, спричиненими обертанням Землі (навколо Сонця) та нахилом її осі обертання. Зміни пір року особливо "виражені" в помірних широтах. Це — вічне й постійне явище природи. Шлях, по якому в космічному просторі рухається земна куля, має форму витягнутого кола, овалу. У центрі цього овалу Сонце. Земля, крім обертання навколо Сонця, обертається навколо уявної осі (лінії, що проходить через і Північний і Південний полюси). Обертаючись навколо власної осі і навколо Сонця, спочатку один бік Землі повернений до Сонця, потім — інший. Літо настає на тому боці Землі, який повернений до Сонця. На більшій частині земної кулі існує чотири пори року — літо, осінь, зима, весна. Але є місця, де тільки дві пори року. В Антарктиді й Арктиці буває лише дві пори року. Влітку сонце не заходить, а взимку ніколи не сходить. У близьких до екватора частинах земної кулі буває теж дві пори року. Після тривалого спекотного сухого періоду настає сезон дощів.
Отже Земля рухається навколо Сонця. Під час такого руху сонячні промені освітлюють та обігрівають поверхню землі нерівномірно. Ось чому на Землі змінюються пори року
Зустріч 8. Де в природі міститься вода?
Склади розповідь про те, як змінився стан твоєї улюбленої водойми восени.
Коли наступає фаза пізньої осені, у водоймах відбувається зміна стану середовища, у якому живе риба. Вода стає прозорою та надто проникливою для світла, що спонукає рибу опускатися на значно більші глибини. Восени життя пригнічується, а взимку завмирає. Значна частина тварин перебуває в стані анабіозу (при зупинки життєдіяльності організму з подальшим відновленням за сприятливих умов), відбувається зміна вмісту кисню і вуглекислого газу у водоймах. Так, навесні і на початку літа риба знаходиться на мілких місцях, які прогріваються сонцем, а восени — на глибоких. Це залежить від ряду причин: температури і стану водойми, зниження атмосферного тиску, зміни погодних умов. Адже нікому не хочеться лізти у крижану воду навесні, та й восени це не дуже приємно.
Зустріч 9. Як змінюється стан води при нагріванні й охолодженні?
Доведи, що вода у природі одночасно існує у трьох станах.
Вода — справжнє диво природи, це рідина без запаху, кольору і смаку. Більшу частину поверхні Землі займає вода. Вона знаходиться в океанах і морях, річках і озерах, під землею — це рідкий стан води. У повітрі також є вода — це газоподібний стан води. Більшу частину нашого тіла також становить вода. Вона входить до складу крові. Вода потрібна організму для виведення шкідливих речовин. Вона необхідна всім живим істотам.
У рідкому стані вода набуває форми предмета, в який вона налита, а в газоподібному стані розчиняється у повітрі. Сніг і лід — це вода у твердому стані.
Розкажи казку про пригоди Крапельки води.
У тридесятому царстві, в придворній річці Ласкавій жила собі поживала маленька крапелька Соломія. Хоча і жила Крапелька на глибині, але більш за все на світі любила милуватися сонечком: крізь товщу води воно було тепле та ласкаве. І ось одного теплого сонячного дня вона вирішила, що обов’язково сьогодні повинна познайомитися з ним. Соломія попливла нагору назустріч сонечку. Дорога була довгою та складною, але Крапелька не помічала втоми і того, що вода ставала все гарячішаю і гарячішаю. І ось нарешті вона дібралась до поверхні води, і тільки хотіла зрадіти, як промінець сонця підхопив її та поніс високо в небо, все вище і вище, все далі і далі від річки Ласкавої. Крапелька ніколи так далеко не подорожувала. Вона всё летіла і летіла до сонечка. Нарешті вона залетіла на хмарку, де було багато таких же крапельок, як вона. Соломія швидко подружилася зі всіма крапельками, які жили на хмарці. Але раптом хмарка нашої Крапельки зіткнулася з іншою хмаркою. І від сильного поштовху мільйон крапельок посипався на землю. І наша Крапелька разом з ними. Вона летіла так швидко, що аж від страху заплющила очі. Відкрила їх тоді, коли зрозуміла... о чудо! Вона вдома! У ніжних та ласкавих обіймах улюбленої річки Ласкавої.
Зустріч 10. Що таке колообіг води в природі?
Придумай казку, в якій друзі Крапелька і Капітошка мандруватимуть, наче по колу, між небом і землею.
У великому океані жила-була велика кількість водяних крапельок, а серед них були дві подружки Крапелька і Капітошка. Сонечко нагріло океан. Крапелька та Капітошка перетворили на водяну пару. Стали вони легенькі та злетіли вгору і потрапили в царство Атмосфери. Та Цар повітря побачив, що в його володіння вторглися дивовижні незнайомки та й наслав на них холод. Крапелька і Капітошка та інші крапельки почала мерзнути і перетворилися: Крапелька і деякі інші краплі — на крапельки води, а Капітошка та її друзі — на кришталики льоду та снігу. А щоб тепліше їм було, крапельки зібрались гуртом і утворили хмари. Цар повітря ніяк не вгамується і посилає вітер. Вітер переносить хмари над суходолом, шлях їхній довгий і виснажливий. І повипадали крапельки дощу та кришталики льоду і снігу на Землю. Зраділа Земля, адже знову поповнились річки, озера, підземні води та океан.
Висновки: крапельки води постійно "рухаються" по колу: з дощем випадають на землю, бігають струмочками, напоюють рослини, а потім під промінцями сонця знову повертаються додому — до хмарок, »яких колись випали на землю у вигляді дощу, снігу або кришталиків Льоду. Вода не зникає, а тільки перетворюється згодного стану на інший та "подорожує".
Зустріч 11. Якими бувають погода і хмарність?
Доведи, що за станом неба можна дізнатися про погоду.
Нам уже відомо, що погода — це стан природи. А показниками погоди є: температура повітря (яку можна визначити термометром), стан неба — хмарність, опади, вітер. За станом неба можна дізнатися про погоду. Якщо небо безхмарне буде гарний сонячний день. Чорні хмари — можливі опади, якщо немає сильного вітру, який може «розігнати» хмари. Бо хмари — це завислі в повітрі краплі, крижинки та водяна пара. Вночі, коли на небі багато зірок,— очікується сонячний день без опадів. Ввечері, коли сонце "сідає", небо рожеве — буде вітряний день.
Зустріч 12. Як виникає вітер?
Розкажи, яку користь чи шкоду приносить вітер людям.
Наша планета Земля з усіх боків оточена атмосферою. Атмосфера — це повітря, яким ми дихаємо. Воно є навколо нас. Повітря прозоре та безбарвне, не має запаху та смаку. Проте товстий шар повітря має колір. Блакитне небо — це товстий шар повітря, освітлений сонцем. Хоча повітря є скрізь, відчути його можна тільки тоді, коли воно рухається. Рух повітря називається вітром. Вітер буває слабкий, помірний або сильний.
Вітер буває добрим. Вітри завжди впливали на людську цивілізацію. Завдяки вітрильним суднам,- що рухалися за допомогою вітру, вперше з’явилася змога перетинати океани Землі. Повітряні кулі, що також рухалися за допомогою вітру, вперше змогли робити повітряні подорожі, а сучасні літаки використовують вітер для збільшення ПІДЙОМНОЇ сили та економії палива. Людина використовує силу вітру в тих місцях, де не вистачає електроенергії. На вершинах гір або у відкритих степах, де дмуть сильні вітри, будують повітряні електростанції.
А буває вітер і злим. Сильний і різкий порив вітру, який супроводжується грозовою зливою називається шквалом. Назви триваліших вітрів варіюють залежно від сили, зокрема такими назвами є бриз, буря, шторм, ураган, тайфун...
Пригадай казки чи пісні про вітер.
Казки про вітер: «Про сонце, мороз і вітер», «Казка про Вітер — короля Вітрів»
Зустріч 13. Як народні прикмети допомагають передбачати погоду?
Народні прикмети.
Січень холодний — липень сухий і спекотний, гриби будуть пізно.
Січень мокрий, з відлигами — літо буде холодне.
У лютому багато інею — влітку багато роси.
У лютому зорепад — тиха весна.
Лютневий капіж рано весну будить.
Березень часом сіє, часом віє, часом гріє.
У травні надто багато хрущів — улітку буде посуха.
Травень спочатку теплий — у другій половині чекайте холодів.
Юрій з водою, а Микола з травою.
На початку травня вже є маленькі гусенята — на сонячне літо.
Після сухого травня червень також буде сухий. Дощів багато — обмаль їх буде у вересні, мало — навпаки.
Як у травні не дощить, то червень довершить.
У травні — два холоди: черемха цвіте і дуб розпускається.
У перші дні червня дощить — весь місяць буде сухим.
Липа зацвіла на початку третьої декади червня — літо буде сонячне, тепле.
Дощі почалися в середині червня — йтимуть два тижні.
Липень з туманами — осінь з дощами.
Якщо у квітні вільхові бруньки почали набрякати бодай на тиждень раніше, ніж березові,— липень буде грозовим, дощовим, випадатиме град.
У серпні журавлі полетіли на південь — зима буде рання.
Грозовий серпень — на довгу осінь.
У серпні часто гримить — на теплу осінь.
Не опаде з берези лист до кінця місяця — сніг ляже пізно.
Вересневий дощ, що почався вранці, довго не йтиме.
Тільки тоді закінчиться вересень, як відцвіте верес.
Після першого снігу до справжньої зими ще 40 днів.
Чим раніше випаде перший сніг, тим пізніше утвердиться зима, а рання зима тим швидше настане, чим довше не було снігу.
У жовтні вітер зі сходу — зима холодна.
Зустріч 15. Які в осені прикмети?
Вигадай символи для осінніх місяців. Порівняй і розкажи. чим відрізняються вони між собою
Символи осінніх місяців:
Вересень — овочі, фрукти.
Вересень — кінець літа, а осені початок. Люди збирають урожай на городах, у садах.
Жовтень — букет з осіннього листя.
Знижується температура повітря. Жовтіють, покриваються багрянцем дерева, кущі. Жовтіє, в’яне та сохне травичка, у вирій відлітають перелітні птахи.
Листопад — килим з осіннього листя, покритий першими снігом.
Значно знижується температура повітря. Дерева, кущі знімають свої чарівні розкішні шати. Дні стають набагато коротшими. Опади у вигляді дощу та снігу.
Зустріч 17. Як змінюється нежива природа восени?
Довідайся, що таке бабине літо. Які його ознаки? Склади про нього розповідь.
Бабине літо — період теплої та сухої погоди восени. Явище Бабиного літа відоме у багатьох країнах з помірним кліматом. Причиною потепління є надходження теплих повітряних мас з південних місцевостей, у тому числі з Чорного моря. Характерною ознакою Бабиного літа є літаюча в повітрі павутина, що її виділяють павуки різних родин
У цей час температура повітря прогрівається до того рівня, який спостерігаємо влітку. Бабине літо може тривати й два тижні. Восени таке потепління можливе кілька разів, Та чітких термінів, коли воно настає, немає. А в деякі роки взагалі не буває Бабиного літа. Однак таке рідко стається — переважно восени тепло повертається.
Зустріч 18. Які осінні явища відбуваються у житті рослин?
Склади розповідь «Осіннє життя рослин».
Осінь приносить холод, зниження температури повітря, сонце світить, та не гріє. День стає коротшим, осінні дощі холодні, починаються перші заморозки. Такі зміни у природі позначаються на житті рослин. Одним із найцікавіших осінніх явищ є листопад. Листя нерідко починає жовтіти задовго до настання осінніх холодів. Окремі жовті листочки з’являються ще» з середині літа у клені», беріз, але листопад буває значно пізніше. Восени забарвлення листя особливо привабливе червоними тонами. Однак ці тони характерні не для всіх дерев. У багрянець вбираються кроки кленів і осик, північного червоного дуба. Листя липи, берези не має червоних відтінків, воно забарвлюється лише в жовті й золотисті кольори. Листопад — дуже важливе пристосування рослин до умов зими. Скидаючи листя, дерева, крім того, рятуються від снігопаду. Часто можна бачити, як взимку ламаються під масою снігу великі гілки дерев.
А як готуються до зими трав’янисті рослини? В однорічних рослин восени відмирають стебла й корівня, зберігається лише насіння із зародками рослин майбутнього року. Осінь у житті рослин є порою визрівання і поширення насіння. У багаторічних рослин відмирають лише наземні частини.. Підземні видозмінені пагони — кореневища, бульби, цибулини, які служать коморами поживних речовин, перезимовують у ґрунті.
Зустріч 19. Як різняться рослини за тривалістю життя?
Роздивись І розкажи: однорічні чи багаторічні рослини зображені на фотокартках?
Багаторічні рослини — це рослини, що живуть понад два роки. Вони можуть бути як трав’янистими, так і дерев’янистими. Трав’янистими багаторічними рослинами називають багаторічні рослини, наземні частини яких не дерев’яніють, як це відбувається у дерев і кущів, а дерев’янистими — решту багаторічних рослин. Тоді як дерева і кущі завжди багаторічні, трав’янисті рослини можуть бути однорічними та багаторічними.
Наведи приклади однорічних та багаторічних рослин, які гарно цвітуть.
Прикладами вічнозелених трав’янистих багаторічних рослин можна назвати бегонію та м’яту.
Однорічні декоративні рослини відрізняються різноманітністю форм і забарвлень квітів, тривалим періодом цвітіння. Вони найчастіше зацвітають через 8-10 тижнів, а іноді і через 6-7 тижнів після посіву. Особливо красиві добре розвинені і рясно квітучі рослини. Рослини необхідно висаджувати на сонячному місці. Однорічні декоративні рослини можна вирощувати для зрізання в букети і в квітниках. Прикладами однорічних декоративних рослин можна назвати петунію, настурцію, календулу (нігтики), гвоздику китайську, волошки, чорнобривці, айстру.
На фотокартках зображено:
1. чорнобривці (це однорічна трав’яниста рослина);
2. бузок (це квітучий кущ — багаторічна рослина).
Зустріч 22. Чому восени добре ростуть гриби?
Склади пам'ятку для грибників-початківців.
Для того, щоб уникнути отруєння дикорослими грибами, виконуйте наступні рекомендації.
Якщо Ви відмовились від споживання дикорослих грибів, як від продукту взагалі і споживаєте штучно вирощені печериці та гливи, які купуєте в магазинах, то отруєння такими грибами Вам і вашій сім’ї не загрожує.
Якщо Ви не можете відмовитись від цього продукту, то набагато безпечніше купувати гриби на стаціонарних ринках, де вони проходять відповідний контроль.
Якщо Ви все ж таки відправились до лісу на «тихе полювання», необхідно знати наступне:
- ніколи не збирайте гриби, яких не знаєте;
- якщо гриб викликає хоч найменший сумнів, краще його викинути;
- намагайтесь шукати і збирати губчасті гриби «білі», «бабки», «моховики» тощо. В наших широтах серед них найменша кількість отруйних;
- якщо Ви зібрали гриби і принесли їх додому, ретельно перевірте кожен перед тим, як починати готувати страву або робити заготовки;
- перед приготуванням страв з грибів їх необхідно ретельно почистити, а потім промити, а перед сушінням обтерти вологою ганчіркою;
- не вживайте сирих грибів;
- перед приготуванням будь-якої страви гриби необхідно відварити у підсоленій воді протягом 10-15 хвилин;
- готові страви з грибів необхідно зберігати на холоді, бажано не більше 24 годин в емальованому посуді;
- не давайте гриби малолітнім дітям;
- ніколи не застосовуйте "домашні" методи визначення отруйності грибів з використанням цибулини або срібних ложок, вони, окрім помилок, нічого не дають.
Якщо отруєння все ж таки сталося або Ви його підозрюєте:
- треба якнайшвидше промити шлунок — випити підсоленої води та викликати у потерпілого штучну блювоту;
- незважаючи на тимчасове полегшення стану потерпілого, слід терміново викликати лікаря для надання кваліфікованої медичної допомоги.
Зустріч 25. Як змінюється життя звірів восени?
Розглянь ілюстрації і склади природознавчу казку або розповідь про їжаків.
їжак — це маленька сіра, колюча тваринка. Він легко пристосовується до життя поряд а людьми і досить часто тримається як домашня тварина. У їжаків гострий нюх 1 слух, зір слабкий. Вони швидко бігають, добре плавають і лазять. Блукаючи лісом у пошуках їжі, їжак шарудить сухим торішнім листям, і по цьому шарудінню його легко виявити. їжаки пирхають і чхають, бурчать і клацають зубами. Дитинчата, знаходячись у гнізді, свистять і крякають ніби птахи. Харчується їжак в основному помахами (жуками, щипавками) і їх личинками, слимаками, равликами, дощовими черв'яками. Особливими ласощами для нього є личинки комарів, багатоніжки і лісова жужелиця. У природі він нападає рідко; найчастіше його жертвами стають змії, яким їжак перекушує хребет. З рослинних кормів він віддає перевагу жолудям, грибам, ягодам і фруктам, їжак дуже ненажерливий, особливо після сплячки, — за ніч може з’їсти корму, який дорівнює 1/3 його ваги, їжаки, що живуть в неволі як домашні тварини, охоче їдять м’ясо, яйця і хліб. Всупереч поширеній думці, молоко їжакам шкідливе. Собачий або котячий корм так само не підходить для них, оскільки містить надто багато жирів і дуже бідний на білки. Проте дуже люблять їжаки морозиво. Крім того, із задоволенням їдять кашу з вівсяних пластівців.
їжак знищує шкідливих комах. У той же час він знищує пташенят і яйця дрібних птахів, що гніздяться на землі. їжаки також грабують кладки звичайних курей і викрадають курчат. На їжаків - полюють собаки, лисиці, тхори, борсуки і крупні сови. З настанням заморозків (нижче +100С), накопивши жирові запаси, їжак закупорює вхід до нори і впадає в сплячку. Спить їжак, згорнувшись в нещільний клубок
Розкажи, як пов'язані рослини, рослиноїдні та хижі тварини.
У природі всі живі організми взаємопов’язані між - собою. Рослиноїдні тварини живляться рослинами. Хижі — рослиноїдними тваринами. Якщо зникають рослиноїдні тварини, то хижі тварини гинуть. Або вони переселяються туди, де для них є їжа. Такі кормові зв’язки називають ланцюгами живлення. Ланцюги живлення можна спостерігати в природі скрізь. Адже без корму жодна тварина жити не може. Першою ланкою в ланцюзі живлення завжди є рослина, другою — рослиноїдні тварин й, а третьою — Хижа тварина.
Зустріч 27. Які осінні турботи у людей в містах і селах?
Склади, розповідь про те, як у вашій родині заготовляють на зиму осінній урожай овочів та фруктів.
З настанням осені люди на городах збирають врожай овочів: картоплі, капусти, моркви, буряків, помідорів, перцю. А у садочках збирають яблука, груші, сливи. Картоплю, капусту, моркву, буряк, яблука, груші заготовляють на зиму, складаючи у спеціальні сховища (комори або погреби). Деякі овочі та фрукти консервують у скляних банках, виготовляючи овочеві салати, варення, компоти;
Зустріч 28. Перевір себе: що я знаю про природу восени?
Складіть розповідь про реальне життя.
Мурахи живуть сім’ями в гніздах, які влаштовують у ґрунті, деревині, горбках, під камінним, деякі споруджують мурашники з дрібних рослинних частинок. Існують паразитичні види, які мають у гніздах інших мурах, мурахи - «рабовласники», які містять у своїх гніздах "рабів" — мурашок інших видів. Ряд видів пристосувався до проживання в оселях людини. Харчуються мурахи переважно соком рослин, паддю попелиць та інших сисних комах, у період годування личинок — переважно комахами. Є також види, що харчуються насінням (мурашки - женці) і культивованими грибами (мурахи-листорізи).
Мурахи належать до густо сімейних комах. Вони живуть у мурашниках. Вони живуть в мурашнику живе кілька мільйонів мурах. Сім’ї мурах складаються із самок, самців і робочих особин. Голова в них рухома, із сильно розвиненими гризучими верхніми щелепами. На. голові знаходяться довгі колінчасті вусики і складної будови очі. Самці і. самки мають перетинчасті крила, які легко обламуються. У робочих мурах крил немає. У деяких з них націнці черевця знаходиться жало, через яке розбризкується рідина, що має запах мурашиної кислоти.
У багатьох видів мурах існує поділ праці. Поряд з робочими особинами є ще й солдати. У них велика голова з дуже сильними щелепами. Своєю головою солдати закривають усі вхідні отвори до мурашника. Коли робочі мурахи повертаються додому, вони стукають вусиками солдатів по голові, які після такого знака пропускають їх до мурашника. Головною їжею мурах є комахи. За один день мурашина сім’я знищує до 1 кг гусені, личинок жуків, метеликів та інших комах. Оскільки більшість комах та їхніх личинкових стадій — шкідники культурних рослин і лісу, мурахи, знищують їх, приносять велику користь. Мурахи, які дощові. Черв’яки, розпушують ґрунт своїми ходами, сприяють його зволоженню, вентиляції і збагаченню перегноєм. Тому мурашники слід оберігати. Мурахи поїдають рештки тварин, вони є санітарами лісу.
Дізнайся і розкажи друзям! Чим схожі і як відрізняються між собою ґава (сіра ворона), грак ї галка?
У сірої ворони спина та черево сірого кольору, голова, крила, хвіст та маніжка ,— чорного. Крила сильні, будова тіла міцна, тонкі довгі ноги, потужний та гострий дзьоб. Довжина тіла близько 50 см. їжа ворон дуже різноманітна, рослинна і дрібні тварини. Гніздо сіра ворона будує з дрібних гілочок і прутиків, що скріпляють глиною і дереном, в розвилці товстих гілок дерев. Зсередини вистилає пір’ям, травою або вовною. Сіра ворона одна із багатьох пернатих, що пристосувалася до життя у великих містах.
У грака (гайворона) пір’я чорне з фіолетовим блиском, чорні ноги, довгий дзьоб. Його вага 380-520 г., довжина тулуба 45-47 см. Дорослі граки — практично всеїдні птахи. Вони харчуються комахами, фруктами, черв’яками, насінням, мишоподібними гризунами та зернами злаків. Птахи відшукують корм на полях, лугах, біля тваринницьких господарств та в містах. Довгим дзьобом птах перевертає грудочки землі, листя і ворушить траву. Граки віддають перевагу рослинній їжі, тому завдають значної шкоди полям. Птахи не тільки знищують комах-шкідників, але й викльовують із землі насіння культурних рослин. У містах птахи живляться харчовими відходами,. тому часто залишаються на зиму. Грак є корисним птахом для сільського господарства, бо знищує багато комах - шкідників та іноді мише подібних гризунів. Граки будують багаторічні гнізда на високих деревах.
Галка — вид птахів роду ворон, один із найменших (34-39 см завдовжки) представників роду. Оперення від чорного до сріблястого кольору. Райдужна оболонка ока майже біла. Галки часто збираються великими зграями. Водиться в населених пунктах, розріджених лісах, на скелястих узбережжях морів. Гніздиться в порожнинах скель, нішах будівель, під дахами, у норах, дуплах дерев. Галки роблять гніздо з гілок та вистилають його всередині соломою, ганчір’ям, ватою, клаптиками паперу та ін. У неволі молоді галченята швидко звикають до людини і настільки, що літають слідом за «хазяїном», вчаться іноді вимовляти окремі слова. їх приваблюють різні блискучі предмети: ложечки, ґудзики ТОЩО. Це птахи з порівняно добре розвиненою центральною нервовою системою. Живляться галки переважно комахами, а восени — зерном.
Дорослий грак від чорної ворони відрізняється голою шкірою біля основи дзьоба, а молодий менш масивним, конусоподібним дзьобом. Галка від ворони 1 грака відрізняється меншими розмірами. Вона тримається зграї, дуже часто ворон і граків.
Зустріч 29. Які прикмети у зими?
Складіть розповідь на тему: «Чому ми любимо зиму?»
Як добре, що настала зима! Чистий сніжок, морозець, слизькі крижані гірки піднімають настрій. Можна стільки різноманітних розваг вигадати! Недаремно діти так люблять зимові прогулянки. Якщо, на радість дітям, на вулиці випав сніжок, саме час кататися з гірки. Можна кататися на ковзанах, лижах, санчатах, гратися в сніжки, ліпити снігову бабу. Також багато хто любить грати в хокей. Але я люблю розважатися взимку зі своїми батьками. Кожної зими, тільки випаде пухкий сніг, ми їдемо за місто спускатися на санчатах з гірки.
І як добре що взимку так багато різних веселих розваг!
Зустріч З0. Які зміни відбуваються в природі взимку?
Розкажи: коли цього року випав перший сніг? Чому кажуть,що перший сніг завжди тане?
Перший сніг випадає завжди несподівано. Його зовсім ще не чекаєш. Зазвичай сподіваєшся на продовження погожих деньочків. Аж раптом... Одного разу вранці прокинешся і не впізнаєш все навколо. Земля, напередодні ввечері засипана різнобарвним листям, стала білою. Де ділася яскрава жовта барва? Де останні фарби осені? Все це зникло під білою пеленою першого снігу. Гілки, ще не зовсім скинули осінні шати, до землі прогнулися під сніговою ватою. Деякі дерева утворили справжній білосніжний намет. Ялини і сосни прикрасили темну зелень білою накидкою, надягли на голови білі пухнасті шапки. І зовсім не хочеться ступати на це чисте, незаймане покривало, залишати на ньому свої сліди, які назавжди порушать чистоту першого снігу. Хоча прекрасно розумієш, що не мине й трьох - чотирьох годин, як від білосніжного покриву не залишиться й сліду. Лише де-не-де в тіні перший сніг пролежить трохи довше. А потім і він розтане до наступного, який закриє землю надовго, можливо, до самої весни.
Обережно наступаєш на сніг. Під ногами залишається невелика калюжка. Тепла земля ще не хоче приймати новий подарунок осені. І сніг злегка тане знизу від землі. Скоро він перетвориться на мокру кашку, а потім і зовсім звикне. Так вже відбувається завжди — перший сніг лише на мить прикриє землю, покаже, наскільки вона може бути прекрасна взимку. І знову осінь вступає у свої права.
Сніг — де тверді опади у вигляді шестикутних пластинок чи призм з кристаликів льоду.
Яку форму мають сніжинки?
Сніжинки надзвичайно різноманітні за формою. Відомо, що ще у повітрі сніжинки безперервно змінюються. В залежності від погодних умов у різних місцях випадає «свій» сніг. Велика кількість факторів сприяє утворенню і росту сніжинок, тому така велика різноманітність їх форм. У кращих колекціях мікроб фотокарток - нараховується більш 5 тисяч сніжинок.
Зустріч 31. Як змінюється взимку нежива природа?
Порівняй, як змінюється тривалість дня і ночі восени і взимку.
Щороку 21 вересня в усьому світі день і ніч тривають по 12 годин. Цей день називається осіннім рівноденням. Після цього день починає поступово коротшати, а ніч довшати. І вже 22 грудня ніч триває 16 годин, а день тільки 8 годин. Потім день поступово збільшується, а ніч скорочується і вже 21 березня день і ніч знову тривають по 12 годин. Цей день називається весняним рівноденням.
Як ти думаєш, чому взимку важче прокидатися вранці?
З настанням холодів наше і так непросте життя стає майже нестерпним. Прокидаєшся від дзвінка будильника, відкриваєш очі і не розумієш — це вже ранок чи все ще ніч. На вулиці темно і холодно. Від думки, що потрібно вставати ось вже прямо зараз — страшно. Працювати важче, на інші сфери життя і захоплення іноді зовсім не залишається сил. Адже "зима" у нас починається вже в листопаді і закінчується в березні. Світловий день взимку набагато коротший, і для нашого організму це є практично сигналом до впадіння у сплячку.
Зустріч 32. Як рослини пристосувалися до зими?
Склади історію про життя новорічної ялинки.
Стояла в лісі маленька гарненька ялиночка: і сонечко її пригрівало, і повітря було вдосталь, а навколо росли старші ялинки та сосни. Тільки дуже хотілося їй стати дуже красивою й дорослою, стати гордістю для малечі. Через рік ялинка підросла й стала справжньою красунею. Пташки гніздилися на її гілках. Коли була зима і сніг лежав навкруги білою скатертиною, зайці стрибали коло неї, ховалися й грілися під гілками.
Восени до лісу приходили лісоруби й валили найбільші й найкрасивіші дерева. Так відбувалося кожного року, і доросла ялинка кожного разу тремтіла від страху. З ялинок зрубували гілки, і вони були такі голі, довгі — просто не впізнати. їх складали на машини й відвозили. Куди? Що їх чекало?
Коли наступали різдвяні святім, рубали зовсім юні ялиночки — деревця. Ці дерева відвозили до різних міст, де люди купували їх, прикрашали, а діти раділи, співали й водили хороводи.
Зустріч 33. Як змінюється взимку життя комах і птахів?
Склади розповідь про зимове життя синичок, горобців та дятлів. Чому вони не відлітають у теплі краї?
Птахи — це друзі й помічники людини. Вони є невід’ємною частиною природи, її окраса.
Але є птахи, які залишаються з нами зимувати. Ми так радіємо їх присутності у довгий зимовий період! З ними ж зима яскравіша і привабливіша. А для птахів зима важка пора. Значна частина корму, такого необхідного для життя пернатих друзів, окутана кригою або схована під снігом. Добути його дуже важко, особливо тоді, коли світловий день короткий, а їжі потрібно багато, щоб забезпечити енергією тіло на всю холодну ніч.
Синиця пристосована до різних видів їжі. Ці птахи комахоїдні. Взимку, коли комах немає, синиці живляться рослинними кормами. Вони часті відвідувачі годівниць, особливо полюбляють насіння соняшника. З’їсть одне насіннячко, летить по інше. Люблять синиці й сало.
На зиму горобці не відлітають. Вони збираються в зграйки і тримаються ближче до житла людей. У снігові суворі зими дуже важливо допомогти птахам пережити негоду. Вони віддячать своїм веселим цвіріньканням і захистом дерев та кущів від шкідників.
Дятли — осілі птахи залишаються в нас протягом цілого року. На пеньку або в розгалужених гілках дятел влаштовує «кузню», в якій закріплює шишки. Роздовбуючи їх, він виймає насіння, яким живиться.
Взимку птахи потребують особливої опіки і уважного ставлення з боку людей.
Зустріч 34. Як звірі пристосувалися до життя взимку?
Пригадай казки і мультфільми, в яких розповідається про зимове життя звірів.
Казки «Рукавичка», «Зимівля звірів», «Жив-був пес».
Склади розповідь за малюнками.
Узимку ліс відпочиває. У лісових норах, дуплах та барлогах зимують звірі, великі та маленькі, ведмеді та їжачки. Бурий ведмідь старанно готує барліг під корінням дерев або в сушняку. Ведмідь — всеїдна тварина. До зими у ведмедів відкладається багато жиру під шкірою, і вони залягають у зимову сплячку.
Лисиця і вовк мандрують у пошуках здобичі. їжу вони не запасають і в сплячку не впадають. Це — хижі звірі. Лисиця полює на мишей, зайців та інших дрібних тварин. Вовки же нападають і на великих тварин: лосів, оленів, диких кабанів.
Зайці не будують житла. Кожний кущик для них може бути хаткою. їжі вони не запасають. Хоч і голодно буває взимку, коли снігом укриті поля, але молоді гілочки кущів, кору дерев завжди можна погризти в лісі. Зайці — травоїдні звірі. Вони маскуються своїми шубками під білий Сніг.
Зимовий ліс потопає в снігових заметах. На білосніжному лісовому килимі можна побачити безліч маленьких стежок. Це сліди тварин, які полюють та тих, хто ховається від полювання. Навіть холодною зимою життя в лісі не завмирає.
Напиши листа до програми теленовин, у якому по проси зробити сюжет про допомогу тваринам узимку. Доведи, що до цієї проблеми не може бути байдужих.
Шановні ведучі теленовин!
Настає морозна сніжна та Холодна зима. Звірі й птахи у небезпеці! Покажіть по телебаченню сюжет про те, як люди допомагають тваринам узимку вижити, знайти притулок від хуртовини, снігових заметів. Як допомогти звірам, коли через глибокий сніг, мороз, завірюхи, ожеледі вони не можуть самостійно добувати собі корм? Необхідно, щоб кожний допомагав, щоб не було байдужих.
Юні натуралісти
Зустріч 36. Які турботи приносить зима людям?
Які народні прикмети про зимову погоду знають твої рідні.
Багато снігу — багато хліба.
Був уночі іній — вдень сніг не випаде.
Вітер у січні зі сходу несе добру погоду.
Вітер узимку повіяв з півночі — на великий холод.
Зима зі снігами — літо з хлібами.
Зима засніжена — літо дощове.
Іній на деревах — на мороз, туман — на відлигу.
Туман узимку опускається до землі — на відлигу.
Якщо взимку сухо і холодно, влітку сухо і спекото.
Чи справджуються ці прикмети? Чому?
Всі народні прикмети про зимову погоду справджуються, тому що люди завжди примічали погоду за природними ознаками і запам’ятовували для того, щоб правильно вести господарство й збирати вчасно врожай.
Поміркуй і розкажи, чому люди люблять зиму?
Всі люди люблять зиму. Це чудова пора року. Навколо все біле-біле: м’який пухнастий сніг рівним шаром вкриває землю. Сніг всюди: на лавках, на дахах будинків, на деревах. Дерева стоять у снігу, немов яблуні в цвіту. Білі-білі. На шибках з’явилися красиві крижані малюнки. Річка покрилася льодом. Діти вийшли ковзатися. Дітлахи з радісними криками спускаються на санках з пагорбів: їм і в мороз весело.
Школярі на шкільному дворі ліплять снігову бабу. Взимку буває Новий рік та Дід Мороз. Я завжди буду любити зиму й чекати її з нетерпінням.
Зустріч 38. Які прикмети у весни?
Поміркуй, який весняний місяць тобі подобається найбільше. Доведи свою думку.
Найбільше я люблю весну. Це, по-моєму, найпрекрасніша пора року. Весною все пробуджується до нового життя. Тане сніг, з’являється молода зелена травичка. На деревах і кущах розпускаються листочки. Весною повертаються з вирію перелітні птахи: шпаки, граки, лелеки. Вони починають вити гнізда, готувати житло для-майбутніх пташенят.
Мені подобається квітень — середина весни. З’являються перші весняні квіти. Ліс і схили берегів річки заповнюють радісні голоси птахів. Птахи об’єднуються в пари, настає найяскравіша пора в тваринному світі — шлюбний період. Ліс ще голий і вологий заповнюється музичними звуками. Усюди зароджується життя. Птахи зайняті важливою справою, в’ють гнізда.
У квітні ще немає листя, немає зелені, але перші голівки квітів визирають на лісових пагорбах. Квітень готує природу до майбутнього озеленення.
Весна — це оновлення у природі. Саме за це я її люблю.
Зустріч 40. Як дерева зустрічають весну?
Як змінюється настрій людей навесні? Розкажи про свій весняний настрій.
Закінчується холодна довга зима. Наближається тепла весна. Скільки радості вона принесе людям, тваринам, птахам. Настрій у людей покращується, бо весною все розквітає, розпускається. Дні стають довшими, сонечко світить яскравіше, з’являються перші весняні квіти — проліски, тюльпани.
Здавна прихід весни зустрічали веселим святом масляна. На це свято пекли млинці. Спалювали опудало і, таким чином, проганяли зиму. Люди радіють приходу весни.
Незабаром зацвітуть яблуні, груші, сливи, вишні. Це найкрасивіший час навесні. Дерева обсипані білим цвітом, а який аромат в повітрі!
Я чекаю весну, бо хочу скоріше пускати човники по струмках, дарувати мамі квіти, дихати весняними ароматами, їздити в ліс.
Зустріч 42. Чому кажуть, що весняний день рік годує?
Запропонуй свій власний проект проведення весняних робіт на пришкільній клумбі.
Чи доводилося тобі чи твоїм рідним вирощувати зелену цибулю на підвіконні? Поділись досвідом. Як це зробити краще?
Зелена цибуля найбільш проста для вирощування в домашніх умовах рослина. Цибулю в домашніх умовах можна виганяти з цибулин або висаджувати в землю. Перший варіант простіший і швидший.
Виганяти цибулю найпростіше в чистій воді. На ємності, заповненій чистою водою, покладіть фанерку або картон з отворами за розміром цибулин. Щоб цибуля не загнила, денце має ледь торкатися води. Ріст пера можна прискорити, якщо перед посадкою матеріал залити гарячою водою, витримати 12 год. Потім зняти розмокле лушпиння і зрізати сухий хвостик з верхньої частини цибулин. До появи корінців воду бажано міняти вранці і ввечері, а коли з’явиться перо — раз в день. Крім того, корінці і посуд треба регулярно промивати під струменем води.
Можна виганяти цибулю і в ящику з землею. Ґрунт можна купити в будь-якому квітковому магазині. Цибулини, не заглиблюючи, ставлять Дінцем на вологу землю. До відростання пера ящик тримають у теплі, потім поставити на підвіконня. Треба пам’ятати, що не можна обламувати першого пера цибулі, інакше ріст зелені призупиниться.
Зустріч 43. Коли з'являються навесні комахи?
Склади розповідь про комаху, яка прокинулася першою навесні.
Як тільки розтане сніг, першими з комах прокидаються метелики — кропив’янка й лимонниця. Кропив'янка — яскравий.-метелик, крила цегельно-червові, з чорним малюнком. Метелики виводяться в кінці літа; самці восени гинуть, а запліднені самки зимують в різних укриттях (часто на горищах). Прокидаються метелики ранньою весною. Кропив’янкою названа за те, що яйця відкладають на кропиву. Гусениці чорні, із строкатим жовтим малюнком, з шилоподібними виростами, покритими короткими волосками.
Кропив’янки можуть передбачати погоду: якщо в сонячний день метелики ховаються, то через 2 години буде дощ або гроза.
Трохи пізніше, через 10 днів, за кропив'янкою прокидається лимонниця.
Зустріч 44. Як змінюється життя риб навесні?
Підготуй запитання та відповіді для телегри "найрозумніший" про життя риб навесні.
Вікторина «Риби»
Нзвіть риби — інструменти для роботи. (Молот-риба, риба-пила, сокирка-риба, ніж-риба).
Назвіть рибу-світильник. (Ліхтар-риба).
Назвіть рибу, що воює. (Меч-риба, шабля-риба, спис-риба, арбалет-риба).
Риба з гострим носом. (Гостроніс).
Риба з носом, як весло. (Веслоніс).
Як називають період розмноження риб. (Нерест).
Які риби першими йдуть на нерест? (Щуки).
Чи дозволяється вилов риб під час нересту? (Заборонено)
Зустріч 45. Коли повертаються із вирію перелітні птахи?
Склади розповідь про весняне життя птахів. Дізнайся. які птахи першими повертаються у твій рідний край. Що потрібно підготувати для їхньої зустрічі?
Роздивись ілюстрації і склади казкову розповідь «Про що розповіли пір’їнки»?
Наступає весна: з далекого вирію повертаються до нас птахи. Ллється їх чарівна пісня, що пробуджує землю від зимового сну.
Одними з перших повертаються на батьківщину жайворонки. У березні прилітають хижі птахи: шуліки, дикі качки, білі лелеки. Наприкінці квітня прилітають ластівка, соловейко, зозуля. Білий лелека — один з найулюбленіших птахів українців. Він уособлює мир, щастя, достаток, материнство, сімейне благополуччя. Лелеки прилітають з теплих країв в основному з 23 березня по 9 квітня.
Як тільки птахи повертаються додому, вони відразу починають готуватися до виведення пташенят. Самці прилітають раніше за самок, займають гніздову територію і знаходять собі пару. А потім птахи вже разом облаштовують кубельце, висиджують яйця і вигодовують пташенят. До їхньої зустрічі треба підготувати шпаківні та домівки для пташок, повісити їх на дерева.
Люди вважають оберегом малесеньку пташку — солов’я. Прилітають вони в травні, а відлітають у серпні. Соловей — це символ радості. Іноді соловей, як і зозуля, віщує долю. Пісня солов’я — ознака щастя оселі, біля якої він співає. Лихом вважається розорення гнізда солов’я.
Зозуля мешкає в лісах України. Вбити зозулю вважається великим злочином. Зозуля — добрий вісник.
Зустріч 46. Як змінюється навесні життя звірів?
Склади розповідь про навчання якогось звіра (на твій вибір) у весняній лісовій школі.
Лісова школа. (Казка)
У лісі є лісова школа. Там навчаються білочка Пухнаста, заєць Буханець, їжак Колько, ведмедик косолапий, лисичка Сестричка і вовчик Братик. Всього шість учнів. У цій школі є директор. Його звати Бурмило Михайлович. Також є і вчителі. Це вчитель фізкультури мавпа Макак Макарович, вчитель, який вчить дітей рахувати Марія Ягуарівна, вчитель з читання — Сова Мудра. У цій школі діти вчаться добре, але іноді, як і в усіх, бувають погані оцінки. Зайчики завжди грають у футбол на шкільному полі. Білочка красуня. Вона дуже любить одягати гарні плаття і робити зачіски. Коли починається, урок діти сідають за парти і читають. Цей урок проводить вчителька Сова Мудра. Коли закінчується урок, дзеленчить дзвоник. Дзвоник у них такий: зозуля сидить на гілці і кує. І так кожен урок. У лісовій школі всі вчителі чогось вчать дітей. І це приносить їм задоволення, а діти дізнаються про щось нове.
Зустріч 47. Як треба поводитися серед природи навесні
Склади пам'ятку про поведінку серед природи у весняну пору.
Необхідно ПАМ’ЯТАТИ:
Гуляючи на природі, не заходь далеко, щоб не заблукати.
Не збирай та не вживай незнайомі гриби та рослини: серед них можуть бути смертельно отруйні.
У лісі остерігайся кліщів. Деякі з них переносять небезпечні хвороби.
Не пий сиру воду з річки, озера, болота, калюжі.
Не зривайте квітів;, де їх мало. Збирати лікарські рослини можна в невеликій кількості.
Не ходи по лісу навмання. Намагайся ходити лише по стежках.
Не купайся у водоймах без нагляду дорослих.
Не забруднюй навколишнє середовище.
Бережи і примножуй зелені насадження природи.
Не руйнуй пташиних гнізд, мурашників, лісових джерел та водойм.
Не залишай багаття на природі, воно може завдати багато лиха.
Ніколи не виходь на край обриву. Ти можеш зірватися вниз.
Після відпочинку на природі завжди за собою прибирай сміття: банки, скло, обгортки.
У лісі є і болота. Це дуже небезпечні місця, їх треба обходити.
Ніколи не порушуй те, що створила природа. Поважай та бережи її!
Зустріч 48. Які весняні турботи у людей в містах та селах?
Порівняй заняття людей в місті та селі навесні. Дізнайся, які народні прикмети про погоду знають твої рідні. Чи завпеди справджуються ці прикмети?
Весняні турботи людей
З приходом весни збільшується турботи у людей і в містах, і в селах.
Як розтане сніг, міські жителі з мітлами та граблями виходять на вулиці й площі міста, прибирають, саджають молоді деревця; створюють нові зелені квіткові газони.
А на селі люди готуються до роботи на полях та городах. У садах проводиться обрізка сухого гілля.
НАРОДНІ ПРИКМЕТИ ПРО ПОГОДУ
Високо і швидко пливуть у небі хмари — на гарну погоду.
Довгі бурульки — на тривалу весну.
Коли квітень з водою, то травень з травою.
Ластівки низько літають — дощ обіцяють.
Сухий березень,- теплий квітень, мокрий май буде
Чайка сіда на воду — чекай доброї погоди.
Як у травні дощ надворі, то восени хліб у коморі.
Якщо птахи в’ють гнізда на сонячному боці дерев — на холодне літо.
Якщо у березні вода не тече, у квітні трава не росте.
Зустріч 49. Які зміни відбуваються в природі навесні?
Які найперші ознаки весни в неживій природі, у житті рослин і тварин тобі вдалося помітити?
Найперші ознаки весни в природі
Весною дні стають довші, а ночі коротші.
Сніги тануть.
З’являються перші весняні квіти.
На деревах набухають бруньки.
Птахи повертаються з теплих країв.
Звірі прокидаються від зимового сну.
Зустріч 51. Які прикмети у літа?
Розкажи, який літній місяць тобі подобається найбільше. Доведи свою думку. Порівняй, чим відрізняються літні місяці. Вигадай для них свої символи.
Літо — найтепліша пора року. Довгі сонячні дні змінюються короткими теплими ночами. Погода надворі найчастіше ясна. Дерева стоять пишно вбрані в яскраві зелені шати. Попід ними повсюди густо росте травиця, усіяна барвистими квітами — маками, дзвониками, конюшиною, ромашкою, календулою... А над ними пурхають метелики та гудять різні мушки.
Найбільше мені подобається червень. Червень — перший літній місяць. Це початок літніх канікул. А назву йому дали плоди раннього літа, зокрема вишні й черешні. На червень припадає день літнього сонцестояння — 22 числа, коли найдовший день протистоїть найкоротшій ночі. Червень не схожий на серпень, та й липень має чим порадувати око. Високе чисте небо, тепла прозора вода річок, стиглі фрукти. У липні — цвіте липа. Липовий мед, який беруть у цей час бджоли, не тільки цінний, а й цілющий; липовий цвіт — універсальний лікувальний засіб. Того, що липень дасть для здоров’я людини, вистачить на цілий рік.
Наймолодший син Матері Літа — серпень. У серпні починаються жнива. Люди завжди були вдячні останньому місяцю літа за комори-та засіки, наповнені багатими запасами, яких має вистачити до наступного врожаю.
Мабуть, немає на світі людини, яка б не любила літа!
Зустріч 52. Як змінюється влітку нежива природа?
Склади розповідь, як потрібно поводиться під нас грози.
Якщо гроза застала вас на вулиці, у полі, в лісі, на річці, то:
- не ховайтеся в невеликих спорудах, будинках, наметах, і, особливо, серед дерев;
- краще заховатися у якомусь заглибленні;
- бігти до сховища слід нешвидко і злегка, пригнувшись;
- негайно треба позбутись усіх металевих предметів;
- не лягайте на землю, сядьте, злегка пригнувши голову, аби вона не була вище за предмети, які довкола вас;
- під час грози ніколи не торкайтеся металевих споруд і залізних електроопір, опор мостів, дротяних огорож та інших металевих об’єктів;
- негайно припиніть прогулянку на велосипеді або верхи на коні;
• якщо гроза застала вас у човні на річці або ви плавали у цей час, то найбезпечніше вибратися з води на берег, а якщо це неможливо, то намагайтеся сидіти у човні нерухомо.
Якщо під час грози ви перебуваєте у приміщенні:
- негайно зачиніть всі кватирки, вікна, двері, бо протяги можуть «затягти» у приміщення блискавку;
- вимкніть електроприлади з розетки;
- у квартирах не користуйтеся водогоном;
- не слід умиватися над раковинами або ваннами, в жодному разі не митися у ваннах;
- перебувайте подалі від вікон, де можливі протяги, електроприладів, труб, взагалі будь-якого металевого начиння;
• утримайтесь дзвонити по телефону;
Бережіть своє здоров’я і життя!
Зустріч 53. Як змінюється життя рослин влітку?
Доведи, що не можна зривати квітки дикорослих рослин для букетів та вінків.
У природі багато різних рослин. Є такі, що їх ніхто не садив і ніхто не доглядає за ними. Це дикорослі рослини. Літо щедро встеляє землю барвистим килимом з квітів. Квіти приносять радість, аромат, зцілюють здоров’я. Та часом ми про це забуваємо і цінуємо тільки тоді, коли втрачаємо.
Багато видів дикорослих рослин занесені до Червоної книги України. Не можна зривати дикорослі квіти, бо деякі з них на грані зникнення.
Особливо багато знищують конвалій, еону, дзвоників, королиць. Буває, що не донісши квіти додому, люди викидають їх, бо на сонці зірвані квіти швидко в’януть. Дві-три гілочки черемхи чи бузку мають кращий вигляд, ніж десяток.
Придумай і розіграй розмову на цю тему між королицею та дзвоником.
Королиця: — Мене звуть королиця. А тебе як?
Дзвоник: — Я дзвоник. Ми вартові та попереджаємо всі квіти про приліт працьовитих бджілок лагідним дзвоном.
Королиця: — А я схожа на сонечко. Дуже люблю тепло і людей. А вони постійно мене рвуть.
Дзвоник: — Добре. Коли буде небезпечно, я буду тривожно дзеленчати.
Зустріч 54. Які рослини зростають на луках та поблизу водойм?
Уклади список лікарських рослин, які зростають на луках, для гри у «зелену аптеку».
Лікарські рослини, які зростають на луках:
- конюшина лугова;
- герань лугова;
- люцерна;
- підмаренник;
- деревій;
- кмин;
- чина лугова;
- зозулин цвіт;
- лядвенець рогатий;
- щавель кислий, щавель кінський;
- королиця;
- гірчак зміїний (ракові шийки);
- волошки лучні;
- шавлія лучна;
- козельці;
- валеріана лікарська.
Уяви, що до тебе завітав друг з далекої країни. Розкажи йому, які з наших лісових ягід смачні й корисні, а які небезпечні й, навіть, отруйні.
Любий друже!
У наших українських лісах ростуть їстівні й отруйні ягоди. Я тебе дуже прошу — не куштуй усі ягоди, бо можна натрапити на дуже отруйні!
їстівні ароматні ягоди — це суниця лісова, чорниця, малина, брусниця, ожина.
Суниця достигає у першій половині літа. Червоні свіжі ягоди дуже корисні й мають лікувальні властивості.
Чорниця достигає у другій половині літа. Дуже корисні й приємні на смак ягоди. Поряд із чорницею можна натрапити на брусницю.
Ожина й малина дуже корисні й смачні ягоди.
їстівних ягід дедалі меншає, тому збирай їх обережно, не пошкоджуючи самі рослини. У наших лісах є отруйні лісові ягоди, які приваблюють око, але небезпечні для здоров’я. Це вовчі ягоди, вороняче око, бузина, конвалія.
Вовчі ягоди яскраво червоні, ніколи не бери їх до рук. Навіть квіти цієї рослини можуть бути небезпечними для здоров’я. При вдиханні приємного аромату проявляються запаморочення та головний біль. Серед отруйних рослин є такі, що застосовують у медицині для лікування хвороб.
Зустріч 57. Як живеться тваринам улітку на луках та водоймах?
Доведи, що комахи, риби, птахи і звірі, які живуть у водоймі та поблизу неї, взаємопов’язані між собою.
У водоймах та поблизу водойм на луках дуже багато комах, тому і птахам, і рибам, і звірам є чим поживитися. Комахами живляться риби, рачки, жаби. Біля водойм мешкають лелеки, дикі качки, чаплі. Всі взаємопов’язані між собою.
Склади коротеньку казку про підводне царство та його водяних мешканців.
Підводне царство та його мешканці (казка)
Підводне царство населене різноманітними мешканцями. Он восьминіг, перебираючи щупальцями, вистежує здобич. Морська зірка мріє повернутися на небосхил. Але серед цих істот заблукав і справжнісінький лісовий мешканець — їжачок. Напевно, вчився плавати та захопився. Тож звірятка занесло на самісіньке морське дно. Але спритний їжачок і тут пристосувався. Мандруючи морями й океанами, він
навчився змінювати колір від золотавого до фіолетового, а за формою буває схожим на кулю, диск і навіть на серце. Його вважають рослиною. А коли сам відчуває небезпеку, То заковтує таку величезну кількість води, що перетворюється на надуту, всіяну голками кулю. І, тоді кожен хижак не в змозі приступится до дивного мешканця.
А які корали ростуть у морі — такий собі риф місцевого масштабу. А поміж ними • пропливають рибки... Казково вражають невеличкі медузи, щупальцях яких пробігають мерехтливі вогники. Найбільше це схоже на ялинкові гірлянди з різнокольоровими вогниками.
Зустріч 59. Які тварини занесені до Червоної книги України?
Які правила повинні застосовувати у своєму житті ті дорослі й діти, щоб зберегти природу? Запиши їх у спеціальну пам’ятку.
ЯК ЗБЕРЕГТИ ПРИРОДУ — ПАМ'ЯТКА.
НЕ забруднюйте лісів та лук.
НЕ вирубуйте лісів.
НЕ забруднюйте повітря.
НЕ забруднюйте річок, прісних водойм та морщ.
НЕ зривайте квітів, де їх мало. Збирати лікарські рослини можна в невеликій кількості.
НЕ руйнуйте пташиних гнізд, мурашників, лісових джерел та водойм.
НЕ забруднюйте навколишнє середовище.
НЕ залишайте багаття на природі, воно може принести великі втрати.
Бережіть і примножуйте зелені насадження природи!
Зустріч 61. Які зміни відбуваються в природі влітку?
Придивись і розкажи, як поводять себе рослини, наприклад кульбаба, у сонячну та дощову погоду.
Кульбаба
Кульбаба росте скрізь. З давніх часів до сьогоднішнього дня кульбаба — чудовий прогнозист погоди і хороший метеоролог. Якщо в сонячну погоду квіти кульбаби закриваються — буде дощ. А буває і навпаки: небо хмуриться, по ньому пливуть хмари, а квіти кульбаби відкриті,— значить, дощу не буде. Суцвіття-кошики закриваються в другій половині дня і у вологу погоду, оберігаючи пилок від намокання. У ясну погоду кошики відкриваються о шостій годині ранку і закриваються о третій годині дня. Відцвіла кульбаба, а замість суцвіття з’являється біла пухнаста кулька. В суху погоду, перед дощем вітер ніяк не може зірвати, ніби приклеєне, насіння. Це тому, що, відчуваючи зміну погоди, рослина складає свою пухнасту кульку, як парасольку.
Зустріч 62. Як змінюється впродовж року розташування Сонця?
Дізнайся, чи є у твоєму місті чи селі сонячний годинник.
Квітковий годинник у Харкові
Сонячного годинника у Харкові немає. Але є дуже гарний квітковий годинник. Для кожної місцевості можуть бути складені свої квіткові годинники, оскільки час цвітіння, тобто відкриття і закриття квіток, в різних місцевостях відбувається не в один і той же час. Для того щоб скласти квітковий годинник, треба провести багаторічні спостереження за безліччю рослин і вибрати потіж них такі, цвітіння яких відбувається в найбільш сприятливий час і одночасно.
Склади пам’ятку на тему: «Як я допомагаю природі»
ПАМ’ЯТКА:«Як я допомагаю природі»
Я милуюся природою, а не нищу її!
Я милуюся красою квітів, але не зриваю їх для букетів!
Я спостерігаю за життям мурашок у мурашниках, але не руйную мурашників!
Я спостерігаю за життям пташок, але не розорюю їхні гнізда!
Я роблю взимку годівнички для птахів!
Я збираю насіння квітів для того, щоб навесні висіяти в квітник!
Я не ламаю гілок на деревах!
Я саджаю нові молоді деревця біля школи!
Я не забруднюю річок, водойм, навколишнє середовище!
Я роблю нашу землю чистою і квітучою!
Категорія: ГДЗ » 2 клас