ПРО СІЛЬ (Олександр Івич) науково-художнє оповідання
Чому їжу солять? Скажеш, тому, що без солі їжа несмачна? Правильно. Та не тільки в цьому річ. Людині сіль дуже потрібна, вона без неї довго не проживе.
Сіль є майже в усьому, що ми їмо: і в моркві, і в м'ясі, в молоці. Навіть у яблуці. Але нам цього замало — в їжу треба ще додавати солі.
Звідки ж береться сіль, яку купують у крамниці?
Чи не добувають її з рослин? Ні, це було б дуже важко. Можна значно простіше дістати сіль. Її дуже багато і на землі, і під землею, і у воді.
Під землею вона лежить пластами, як кам'яне вугілля. Така сіль зветься кам'яною. У нас її багато на Донбасі.
Щоб видобути кам'яну сіль, копають шахту — дуже глибокий колодязь, від якого під землею по соляному пласту прокладено коридори. Сіль лежить під землею дуже товстими пластами, заввишки метрів 20-30.
Опускають у шахту машину, яку називають врубовою. Вона врубується у пласт, робить у ньому довгу щілину. Підрубану сіль легше відділити від пласта. Великі куски кам'яної солі вантажать на вагонетки, й електровоз доставляє їх до підйомника.
Підйомник підіймає сіль на поверхню землі. Там великі куски кам'яної солі подрібнюють, а потім розмелюють у млині. Залишається тільки запакувати сіль і відправити у крамниці.
Та не тільки під землею добувають сіль. Ти ж знаєш, що море солоне. Якщо довго кип'ятити в казані морську воду, вона перетвориться на пару, і на дні казана залишиться жменька солі. Тільки ця сіль гірка. Треба її ще очистити, щоб вона була придатна для їжі.
У солоних озерах добувають сіль, яку очищати не треба. Там сіль не гірка.
А знаєш, скільки в кожному з нас солі? У дорослої людини в крові, у м'язах і кістках — понад пів кілограма солі. Коли ти плачеш або пітнієш, із твого організму виділяється сіль. Тому запас її треба постійно поповнювати.
Категорія: біологія