НАЙЦІННІШИЙ ПОДАРУНОК (літературна казка Тху Хионга в перекладі Майї Кашель)
Давно колись жили батько й мати і було в них троє синів. Одного дня батько покликав усіх синів до себе і сказав:
— Діти мої, хоч ми з матір'ю ще не старі, але ж не будемо жити вічно, не зможемо годувати вас усе життя. Тому покажіть, на що ви здатні. Від завтрашнього дня дбайте самі за себе. Ідіть, куди хочете, робіть, що хочете. А через рік вертайтеся і принесіть додому найцінніший подарунок. А що нести — хай кожен із вас вирішить сам.
Послухалися сини та й пішли з дому. За рік повернулися. Найменший подав золоту скриньку, повну коштовних камінців і виробів зі слонової кістки.
Середульший привіз цілий віз дорогих страв: копченої та смаженої дичини, рідкісної морської риби, пирогів і тістечок, ароматних смачних плодів і ще багато всякої всячини.
А у старшого за плечима висіла стара торбина, вицвіла від сонця й дощу. Видно, важка.
Спершу відкрили золоту скриньку найменшого, і кожен замилувався блиском, красою коштовностей. Помилувалися та й сховали скриньку.
Настав обід. Середульший син уніс хліб і різні страви, запросив батька й матір до столу. Пообідали та й побачили, що привезених харчів та напоїв вистачить лише на десять днів.
Після обіду запитали, що ж приніс старший син. А він повів дивну розмову. Наприклад, став розповідати, чому йде дощ. Або чому, буває, колодязь копають дуже глибокий, а до води не докопуються. Або чому рис висаджують однаково, поливають однаково, а на одній стеблині зерен обмаль, а на іншій — кілька сотень.
Він розповідав так цікаво, що люди гукали одне одного, і всі спішили послухати мудрої мови.
— Я, батьку, — сказав старший син, — шукав учителя, який би мене всього навчив: як жити, як працювати, на хліб і до хліба заробляти. Ось він.
Старший син розв'язав торбину. Усі здивувалися — у торбині були самі книжки.
А батько погладив бороду і сказав:
— Молодець, сину! Усім нам треба вчитися. Не коштовні цяцьки і не смачні страви головне в житті. А знання й уміння. Вони допоможуть заробляти на щоденне прожиття. Твій подарунок, сину, найцінніший.
НАЙДОРОЖЧИЙ ПЛІД (болгарська народна казка)
Категорія: казка літературна