Основи здоров’я 2 клас {ГДЗ/відповіді} (Н.М. Бібік, Т.Є. Бойченко, Н.С. Коваль) [2013]
ЗДОРОВ’Я І ХВОРОБИ
Здоров'я — це найцінніший скарб кожної людини. Його треба зміцнювати і зберігати. Щоб бути здоровим, виконуй прості правила:
1) дотримуйся режиму дня;
2) дотримуйся правил гігієни;
3) своєчасно вживай корисну їжу;
4) регулярно займайся спортом;
5) гуляй на свіжому повітрі щоденно за будь-якої погоди;
6) тримай одяг та взуття в чистоті.
Правила гігієни:
1) щодня ретельно мийся. Тіло, обличчя, руки й ноги витирай окремими рушниками;
2) завжди мий руки з милом перед їжею. Не забудь це робити після відвідування туалету;
3) чисть зуби двічі на день — вранці та ввечері. Полощи рот після кожного прийому їжі;
4) мий волосся спеціальними шампунями не рідше, ніж один раз на 7-10 днів. Волосся повинно бути ретельно розчесаним, а зачіска мати охайний вигляд;
5) щодня мий вуха та чисть їх спеціальними паличками з ватою.
Людина відчуває себе здоровою, коли вона має гарний настрій, добрий апетит та міцний сон.
Людини захворіла, якщо в неї з’явилася млявість та загальна слабкість, підвищилася температура, погіршився апетит та пропав сон.
Хвороби можуть спричинятися застудами та вірусами. Хвороби, які спричиняються вірусами та хвороботворними бактеріями, називаються інфекційними хворобами. Щоб не заразитися інфекційною хворобою, потрібно уникати контакту з хворою людиною. Якщо це зробити неможливо, дотримуйся таких правил:
під час спілкування з хворим одягай марлеву пов’язку;
ретельно мий руки після кожного відвідування хворого;
виділи для хворого окремий набір столових приборів;
щоденно провітрюй кімнату хворого та роби в ній вологе прибирання.
У людини, яка перехворіла інфекційною хворобою, з’являється імунітет — несприятливість до цієї хвороби. Цю властивість організму використовують лікарі. Для того щоб у здорової людини виробився імунітет до інфекційної хвороби, їй роблять щеплення. Щеплення — це введення и організм людини вакцини, медичного препарату, завдяки якому виробляється імунітет до Інфекційної хвороби.
ІНДИВІДУАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ РОСТУ І РОЗВИТКУ ДИТИНИ
Від народження кожна людина росте і розвивається. Вона змінюється за масою, зростом, розміром окремих частин тіла. Ріст і розвиток кожної людини залежить від повноцінного харчування, чистоти, перебування на свіжому повітрі, здорового сну, занять спортом та рухливими іграми. Чим старша дитина, тим більша її маса та зріст. Щоб з’ясувати, чи нормально ти ростеш і розвиваєшся, виміряй за допомогою батьків свою масу тіла та свій зріст і порівняй їх із табличними показниками. Якщо тобі 7 років, твої показники мають бути приблизно такими:
дівчата: зріст 118 - 130 см, маса тіла 20 - 28 кг;
хлопці: зріст 120 - 130 см, маса тіла 23 - 28 кг.
Не переймайся, якщо твої показники росту і розвитку мають незначні розбіжності з табличними, бо фізичний ріст і розвиток дитини залежить також від спадковості, тобто від розвитку твоїх батьків. Якщо батьки високого зросту, то і дитина буде вищою від інших. Якщо батьки худорляві, то й дитина матиме худорляву статуру.
РЕЖИМ ДНЯ
Якщо ти хочеш правильно використовувати свій час та все встигати, тобі допоможе режим дня. Режим дня — це розпорядок різних видів діяльності та відпочинку протягом доби.
РЕЖИМ ДНЯ ШКОЛЯРА
7:00 – підйом
7:00 – 7:30 — ранкова зарядка, водні процедури, прибирання постелі
7:30 – 7:50 — сніданок
7:50 – 8:20 — дорога до школи
8:30 – 13:30 — заняття у школі
Близько 11:00 — другий сніданок у школі
13:30 – 14:00 — дорога зі школи
14:00 – 14:30 — обід
14:30 – 15:30 — післяобідній відпочинок
15:30 – 17:00 — прогулянка на свіжому повітрі
17:00 – 18:15— виконання домашніх завдань
18:15 – 19:30 — вечірня прогулянка, час для улюблених занять
19:30 – 20:00 — вечеря
20:00 – 20:30 — вільний час
20:30 – 21:00 — приготування до сну
21:00 – 7:00 — сон
Роби все, що потрібно у певній послідовності та у визначений час, і ти сприятимеш збереженню свого здоров’я.
ОЗНАКИ ВТОМИ. ВЧИМОСЯ ВІДПОЧИВАТИ
Коли ти багато працюєш розумово чи фізично, може наступити такий стан, коли твоя працездатність знижується — настає втомлення. Ти відчуваєш втому. Щоб уникнути втомлення та перевтомлення, пам’ятай та виконуй декілька простих правил:
- у розпорядку дня відведи час для навчання і відпочинку, для розваг і занять спортом;
- розумову працю чергуй із фізичною;
- не зловживай переглядом телевізора чи іграми на комп’ютері;
- не зловживай переглядом телевізора чи іграми на комп’ютері;
- перед виконанням домашніх завдань та перед сном гуляй на свіжому повітрі;
- перед виконанням домашніх завдань та перед сном гуляй на свіжому повітрі;
- спи не менше 9 годин на добу.
ЇЖА, КОРИСНА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я. НАРОДНІ ТРАДИЦІЇ ХАРЧУВАННЯ
Щоб правильно рости і розвиватися, людина повинна їсти. їжа — це джерело корисних речовин, які використовує наш організм для підтримання життєдіяльності. Завдяки їжі ми поповнюємо спій організм білками, жирами, вуглеводами, вітамінами, мінеральними речовинами, клітковиною та водою.
ВІД ТОГО, ЯКІ Продукти харчування ти вживаєш, залежить твоє здоров’я. М’ясо, риба, овочі, фрукти, каші — це корисні продукти. Найкориснішою для людини вчені вважають ту їжу, яку вживали її предки. Пригадай, що готують у тебе вдома. Вживай з апетитом борщ, сало, голубці, вареники, сирники, млинці та інші страви, які готують для тебе мама та бабуся, їж багато овочів та фруктів і будеш здоровим. А ось солодощі — цукерки, тістечка та шоколадки — їж якнайменше. Вони руйнують зуби, призводять до ожиріння. Солоних та копчених продуктів потрібно вживати дуже мало. А від чіпсів та бюргерів слід взагалі відмовитися.
Щоб їжа засвоювалася правильно, запам’ятай та виконуй правила харчування:
їж кожні 4 години;
вживай їжу в один і той самий час;
вечеряти потрібно за 1,5-2 години до сну;
ніколи не вживай дуже гарячу і дуже холодну їжу одночасно;
їжу відкушуй маленькими шматочками та ретельно пережовуй її;
не їж поспіхом та на ходу.
ФІЗИЧНІ ВПРАВИ І ЗДОРОВ’Я. ПРАВИЛА ЗАГАРТУВАННЯ
Щоб швидко рости і розвиватися, бути здоровим, необхідно багато рухатися. Без руху та фізичного навантаження наш організм стає слабким, імунітет погіршується, збільшується ризик захворіти. Щоб уникнути хвороби, займайся фізкультурою та спортом, виконуй фізичні вправи, кожного ранку роби ранкову гімнастику. Дуже дооре впливають на твій організм і рухливі ігри, особливо, якщо ти граєш у них на свіжому повітрі.
А що робити, якщо з настанням холодів ти починаєш частіше хворіти, менше перебуваєш на свіжому повітрі, пропускаєш заняття у спортивній секції, менше граєш у рухливі ігри? Часті хвороби свідчать про те, що погіршився твій імунітет, через це організм став слабким, і хвороби наче «чіпляються» до тебе. Треба зміцнювати свій організм. Найкраще допоможе в цьому загартування.
Загартовуватися можна за допомогою природних чинників: сонця, повітря або води. Загартовувальна дія холодної води на організм найсильніша. Існує два правила загартування водою — щоденність і поступовість.
Починають водні процедури після ранкової зарядки. Температура води на початку загартування має бути 28-30 градусів. Кожні наступні два-три дні роби її холоднішою на один градус, поки не доведеш до 15-20 градусів. Температура приміщення, де загартовуєшся, не повинна перевищувати 17-20 градусів. Чудовий вид загартування — холодні ванни для ніг. Тривалість процедури не повинна перевищувати 1-2 хв. при поступовому зниженні температури води до 12 градусів. А влітку купайся в природних та штучних водоймах.
Благотворно діють на людину і повітряні ванни. Завдяки ним людина стає більш спокійною. Непомітно зникає підвищена збудливість, поліпшується сон, з’являються бадьорість і життєрадісний настрій. Позитивно впливають повітряні ванни і на роботу серця. Щоб загартувати себе, спи при відкритій кватирці, щоденно гуляй на свіжому повітрі та одягайся по погоді.
Добре загартовують і повітряні ванни. Правила загартування сонцем прості: не перегрівайся, захищай голову від сонячних променів. У перші дні засмагай не більше 10 хвилин. Найкраще перебувати на сонці до 11-ї години і після 17-ї години.
УМІННЯ ТОВАРИШУВАТИ
Щоб твої стосунки з однолітками та дорослими були приємними та доброзичливими, ти маєш виконувати прості правила спілкування:
звертайся до людей чемно;
вітайся, коли зустрічаєш знайомих;
представляйся старшим тільки тоді, коли вони спитають твоє ім’я;
якщо доводиться відмовляти чи заперечувати, роби це чемно;
поважай себе та інших.
Дуже важливо правильно вибрати друга. Але не менш важливо й самому бути справжнім товаришем. У спілкування з друзями дотримуйся правил товаришування:
допомагай товаришеві. Якщо він потрапив у біду, допоможи, чим можеш. Умій і сам прийняти допомогу, якщо це потрібно;
радій за успіхи своїх друзів, не зазнавайся і не заздри їм;
не будь жадібним. Поділись із друзями тим, чого в них немає;
зупини товариша, якщо він у чомусь неправий, щось робить погано, але й сам не соромся зізнатися і виправитися, якщо вчинив не так;
грайся і спілкуйся з товаришами дружньо, намагайся не сваритися, а якщо ви з другом посварилися, намагайся помиритися першим;
не сперечайся через дрібниці, намагайся зрозуміти того, з ким спілкуєшся.
ПОНЯТТЯ ПРО ВІЛ. УБЕЗПЕЧЕННЯ ВІД ВІЛ
ВІЛ-інфекція руйнує імунну систему. Організм стає беззахисним перед інфекційними хворобами. Один зі шляхів потрапляння ВІЛ-інфекції до організму — через кров. Якщо ти контактуєш із ВІЛ - інфікованим, пам’ятай:
не користуйся інструментами чи чужою зубною щіткою, особливо, якщо вони із залишками крові;
уникай потрапляння чужої крові у відкриті рани, подряпини та порізи;
веди здоровий спосіб життя.
ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ ДИТИНИ
Усі люди від народження вільні і рівні. Про це сказано у «Декларації прав дитини», яка була проголошена 20 листопада 1959 року Організацією Об’єднаних Націй. Прийняли її для того, щоб забезпечити дітям щасливе дитинство, щоб вони могли користуватися своїми правами для свого добра. Ти повинен знати свої права і про те, що ніхто не може порушувати їх. Ці права визнаються для всіх дітей без винятків:
право на забезпечення інтересів дитини;
право на ім’я та громадянство;
право на харчування, житло, розваги і медичне обслуговування;
право на любов і розуміння;
право на освіту;
право на захист і допомогу;
право на захист від усіх форм недбалого ставлення, жорстокості й експлуатації;
право на захист від дискримінації.
Тобою опікується не тільки світова спільнота. Наша держава Україна також піклується про своїх громадян — дорослих і дітей. Права й обов’язки всіх громадян України прописані в Основному законі — Конституції України, яка гарантує право на життя і здоров’я, на освіту та роботу, на охорону материнства і дитинства та ін. Але щоб користуватися своїми правами, кожна людина повинна виконувати і свої обов’язки. Виконання обов’язків держава вимагає від громадян для того, щоб забезпечити їм гідне життя.
БЕЗПЕЧНА ПОВЕДІНКА ВДОМА
Залишаючись удома наодинці, ти повинен вести себе особливо обережно. Тебе оточують різні предмети та прилади. Багато з них можуть становити небезпеку. Щоб не сталося лиха, запам’ятай та виконуй такі правила.
ПРАВИЛА ПОВОДЖЕННЯ З ЕЛЕКТРОПРИЛАДАМИ
ніколи не грайся електроприладами, користуйся ними тільки з дозволу батьків;
вмикай і вимикай електроприлади тільки за допомогою вимикача, не тягни їх за електричний шнур;
не торкайся електроприладів мокрими руками;
якщо ти побачив іскри або дим, який іде від електричного приладу, не намагайся лагодити його, а негайно клич на допомогу дорослих;
якщо електроприлад загорівся, не панікуй, негайно подзвони за телефоном 101, назви свою точну адресу та прізвище, накрий прилад сухою ковдрою та
клич на допомогу дорослих.
ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ГАЗОМ
не грайся з газовою плитою, користуйся нею тільки з дозволу дорослих;
провітрюй кухню; перевіряй, щоб усі крани на плиті були закритими;
щоб увімкнути плиту, спочатку запали сірник, а потім відкривай кран газової горілки;
готуючи, слідкуй за тим, щоб вода з киплячої каструлі не загасила вогонь на плиті;
якщо ти відчуваєш запах газу, ні в якому разі не вмикай світло чи електроприлади, не запалюй сірника; негайно відкрий вікна та двері для провітрювання, зателефонуй за номером 104 та негайно поклич на допомогу дорослих.
Пам’ятай! Газ легкозаймиста, отруйна та вибухова речовина!
ПРАВИЛА КОРИСТУВАННЯ ІНСТРУМЕНТАМИ
не грайся інструментами, користуйся ними тільки з дозволу дорослих;
особливо уважним будь при роботі з голкою та іншими дрібними інструментами;
тримай голку тільки з ниткою;
не тримай голку в роті, не вколюй її у свій одяг, покривала чи інші предмети, які тебе оточують; вколюй її тільки в гольник;
після роботи одразу прибирай усі дрібні інструменти.
НЕБЕЗПЕКА ВІД ВОДИ
Щоб вода з друга не перетворилася на ворога, пам’ятай, що:
потрібно закривати крани одразу після користування;
якщо сталась аварія водопроводу, негайно перекрий крани, клич дорослих на допомогу і ні в якому разі не вмикай електроприлади.
Небезпека від вогню
Пам’ятай: найчастішою причиною виникнення пожеж є необережне поводження з вогнем. Щоб уникнути пожежі, дотримуйся таких правил:
не грайся із сірниками та запальничками;
не суши білизну поблизу відкритого вогню;
не запалюй свічки на ялинці;
обережно поводься з бенгальськими вогниками та хлопавками, а петардами користуйся тільки з дозволу дорослих та в їх присутності;
не залишай без нагляду працюючі електроприлади;
не користуйся несправними електроприладами;
не вмикай багато електроприладів в одну розетку.
Якщо пожежа все ж таки сталася, не панікуй, а дій так:
не ховайся від вогню у квартирі;
негайно викликай пожежників за телефоном 101, клич на допомогу дорослих.
Небезпечні речовини
Фарби, лаки, розчинники та інші хімічні рідини — це отруйні та легкозаймисті речовини, які можуть стати причиною пожежі. Такі речовини з написом “Вогненебезпечно” тримають у недоступних для дітей місцях. Але якщо ти знайшов такі рідини, пам’ятай:
категорично забороняється користуватися легкозаймистими та отруйними речовинами без дозволу дорослих;
не можна користуватися сірниками поблизу легкозаймистих речовин;
не пий із невідомих тобі пляшок.
ПОВОДЖЕННЯ З НЕЗНАЙОМИМИ ЛЮДЬМИ
Небезпечними можуть бути не тільки речі, а й люди. Таких людей називають злочинцями. Вони можуть нанести великої шкоди твоїй оселі або тобі.
Отож, якщо ти вдома сам, запам’ятай:
ніколи не відчиняй двері незнайомцям;
на всі питання незнайомця відповідай: «Ні»;
не відчиняй двері ніяким службовцям, тим більше, якщо ти не знаєш їх особисто. Злочинці дуже хитрі і можуть перевдягнутися в кого завгодно;
якщо незнайомець намагається відчинити твої двері, одразу подзвони в міліцію за телефоном 102 та назви свою точну адресу та прізвище;
якщо вдома немає телефону, клич на допомогу з вікна або з балкона;
ніколи не вір тим людям, які кажуть, що прийшли за тобою на прохання батьків без попередження;
не заходь у ліфт із незнайомцями;
якщо на вулиці незнайомець підходить до тебе, не наближайся до нього і не розмовляй із ним;
ніколи не сідай у машину до незнайомця, що б тобі не пропонували;
якщо тебе все ж таки хтось схопив, виривайся і кричи: «Я не знаю цю людину», «Ти не мій батько»;
ніколи не гуляй до темна.
БЕЗПЕКА НА ДОРОЗІ
Ось наша вулиця. По її проїжджій частині їздять автомобілі, проходять тролейбуси та трамваї. На тротуарах багато пішоходів. Вони переходять вулицю на перехрестях по пішохідних переходах. Для того щоб на вулицях було безпечно, потрібно виконувати особливі правила. Такі правила називаються Правилами дорожнього руху. їх повинні знати водії і пішоходи.
Перехрестя — це місце перетину вулиць і доріг. На перехрестях великий рух. Це найнебезпечніше місце на дорозі. Пішохід повинен бути тут особливо уважним та обережним.
Перехрестя бувають регульовані та нерегульовані. На регульованих перехрестях черга руху визначається сигналами світлофора або регулювальника. Інші перехрестя вважаються нерегульованими.
Переходити вулиці і дороги можна тільки на пішохідних переходах. Перехід через вулицю або дорогу позначений лініями розмітки на проїжджій частині та дорожніми знаками.
Цей пішохідний перехід позначений за допомогою дорожнього знака “Пішохідний перехід” та лініями пішохідного переходу — «зебра».
Такий знак попереджає, що попереду пішохідний перехід.
На широких дорогах посередині роблять “острівець безпеки”, де пішохід спокійно може перечекати потік машин.
На дорогах, де великий рух транспорту, пішохідні переходи роблять над дорогою.
У великих містах, де дуже великий рух, пішохідні переходи роблять під землею. Місця цих переходів вказують дорожніми знаками.
Перш ніж переходити вулицю, подивись наліво. Якщо проїжджа частина вільна — йди.
Дійшовши до середини вулиці, зупинись. Якщо рух транспорту розпочався, перечекай на “острівці безпеки”.
Тепер подивись направо. Якщо проїжджа частина вільна, закінчи перехід.
БЕЗПЕКА НА ВІДПОЧИНКУ
Безпека в лісі
Найкращий відпочинок — це рухливі ігри на свіжому повітрі. Гуляти й гратися можна лише в призначених для цього місцях: на ігрових майданчиках біля будинків, у скверах чи парках. Добре вийти на прогулянку до лісу. Але щоб усі ці ігри та прогулянки були безпечними, слід запам’ятати:
не погоджуйся йти в парк, у ліс із незнайомими людьми;
під час прогулянки на природі не заходь далеко, щоб не заблукати;
не розводь багаття, порадься з дорослими, чи можна це зробити;
ніколи не залишай вогнище без догляду, не загашене вогнище може стати причиною лісової пожежі;
не пий сиру воду з річки, озера, болота, калюжі;
не збирай і не споживай незнайомі гриби та ягоди, серед них можуть бути смертельно отруйні;
уникай зустрічі з тваринами.
БЕЗПЕКА У ВОДІ
Щоб бути здоровим, добре купатися влітку у водоймах. Запам’ятай основні правила безпеки, яких необхідно дотримуватися при відпочинку на воді:
купайся у водоймах лише під наглядом дорослих;
не пустуй на воді;
купайся тільки в спеціально відведених та обладнаних місцях;
купайся лише в знайомих місцях;
не купайся дуже довго, щоб не переохолодитися та не втомитися;
не купайся відразу після прийому їжі;
не плавай далеко від берега, не запливай за попереджувальні знаки, не купайся там, де плавають човни;
після купання відпочивай у затінку.
БЕЗПЕКА НА ЛЬОДУ
Взимку треба уникати ігор на тонкому льоду — це дуже небезпечно:
ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги;
лід під час потепління небезпечний, особливо біля заростей, кущів та в місцях, де б’є джерело;
якщо лід почав тріщати, не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду;
якщо під ногами провалився лід, потрібно, розставивши широко руки, утримуватися на поверхні і спокійно, без різких рухів, намагатися виповзти на міцний лід у бік, звідкіля прийшов, і повзти до берега, відштовхуючись ногами від льоду.
БЕЗПЕКА У СПІЛКУВАННІ З ТВАРИНАМИ
У лісі на прогулянці ти можеш зустрітися з дикими тваринами. При зустрічі з дикими тваринами виконуй такі правила:
зберігай спокій, зупинись і затамуй подих;
не наближайся до тварини і не торкайся її, якою б гарною вона не здавалася;
у разі особливої небезпеки спробуй знайти укриття.
Зграї бродячих собак набагато не безпечніші, ніж дикі тварини. Якщо ти зустрів бродячого собаку, не тікай від нього, зупинись та повернись до нього обличчям, а потім повільно звільняй йому дорогу. Якщо собака напав на тебе, відбивайся всім, що є під рукою, намагаючись вдарити собаку по носі. Якщо собака вкусив тебе, обов’язково скажи про це батькам та звернись за медичною допомогою.
НАДАННЯ ПЕРШОЇ ДОПОМОГИ У РІЗНИХ СИТУАЦІЯХ
Що робити, якщо ти або твій друг травмувалися, а вдома немає дорослих? У цьому випадку ти повинен вміти надати першу медичну допомогу. Перша медична допомога — це допомога, яку ти повинен надати терміново до приходу батьків чи медичного працівника.
Якщо ти сильно забився, до місця у шибу потрібно прикласти щось холодне. Це може бути лід із холодильника, хустка або рушник, змочений у холодній воді.
Якщо ти порізався, тобі необхідно, в першу чергу, зупинити кровотечу, затиснувши рану марлевою серветкою на 3 хв., промий рану перекисом водню, оброби йодом чи зеленкою та заклей бактерицидним пластиром.
Якщо потрібна твоя допомога товаришу або літній людині, не панікуй, намагайся зробити те, про що тебе просять: допомогти виміряти температуру, знайти і подати необхідні ліки. А при важких травмах чи ушкодженнях негайно звертайся до швидкої допомоги за телефоном 103.
КОРИСШ ТА ШКІДЛИВІ ЗВИЧКИ
Звички, корисні для здоров’я, називаються корисними звичками. Звички, які завдають шкоди організму, називаються шкідливими звичками. Часом діти мають погані звички: гризуть нігті, вмикають дуже гучно музику, не дотримуються правил гігієни. Але найшкідливішими вважають паління, вживання спиртних напоїв, наркотичних та токсичних речовин. Не наслідуйте дорослих у їх поганих звичках. Це поганий спосіб здаватися дорослішими та привернути до себе увагу однолітків. Цікавість до тебе швидко мине, а хвороби залишаться назавжди, бо шкідливі звички викликають тяжкі хвороби. Паління викликає важку хворобу — рак легенів. Алкоголізм робить людину неконтрольованою, небезпечною для оточуючих, наркоманія і токсикоманія дуже швидко руйнують весь організм. Ці звички ведуть не тільки до невиліковних хвороб, а й до смерті. Не потрібно пробувати палити, вживати алкоголь, наркотики чи токсичні речовини. Набути звичку просто, а позбутися, вилікувати свій організм — буває дуже важко, а іноді навіть неможливо.
Категорія: ГДЗ » 2 клас