ЯК РОЗМОВЛЯЮТЬ ТВАРИНИ (Дмитрієв Юрій) науково-художнє оповідання
Учені вважають, що люди на землі розмовляють більш ніж двома тисячами мов. У тварин мов набагато більше. Мов у тварин стільки ж, скільки видів тварин на землі — майже в кожного виду своя азбука, свій спосіб спілкування.
Ось, наприклад, ти знаєш, що в кожного птаха своя пісня (навіть коли вона запозичена в іншого птаха). Але ж є птахи, які не вміють співати. Мало того, вони взагалі не мають голосу. І все-таки вони розмовляють. Вони знаходять перші-ліпші засоби, щоб поговорити.
Згадаймо лелеку. Усе гарне — й оперення, і зріст. А от голосу майже немає. Що ж робити? Треба ж вітати подругу як слід, коли вона прилітає на гніздо, або пристрахати нахабу, який підійде надто близько до гнізда. І ось лелека ляскає дзьобом: іноді голосно, іноді тихіше, іноді часто, іноді рідко.
Деякі птахи, завдяки спеціальним вирізам на крилах, під час польоту видають особливий свист.
Це розпізнавальний знак: «Ми летимо!» І родичі його розуміють.
Бекас заявляє про себе за допомогою оперення. Коли бекас із висоти раптом різко кидається вниз із швидкістю 9—10 метрів на секунду, особливі пера його хвоста починають дрижати й видавати досить голосний «мекаючий» звук.
Деякі птахи, хоч і мають голос, іноді теж розмовляють за допомогою різних пристосувань, інструментів. Наприклад, дятли. Вони нерідко, вибравши сухий сук, починають часто і сильно бити по ньому дзьобом. Але ж не для того, щоб видобувати комах, а для того, щоб повідомити родичів про себе. А щоб не «підслухували» ті, кому не треба, кожен вид барабанить по-своєму.
До речі, барабанний дріб — досить поширений звуковий сигнал у багатьох тварин.
Деякі жучки, що живуть у деревині, подають про себе звістку, часто вдаряючись головою об стінку свого ходу. Дуже вже хочеться сказати про себе!
Довгий час для людей лишалося загадкою, як терміти подають сигнал небезпеки один одному на досить великі відстані. І ось недавно ця загадка була розгадана. Виявляється, терміти-сторожі, помітивши небезпеку, починають барабанити головою об стінки ходів гнізда. Стук цей чують усі інші й готуються до бою.
Щоб перевірити здогад, учені виклали стінки ходів звуковбирним матеріалом. І коли терміти-сторожі почали бити на сполох, сигнал не був почутий тими, що були в гнізді. Вороги проникли в гніздо й застали термітів зненацька.
Барабанним дробом — ударами ніг та хвоста по землі — розмовляють зовсім німі тварини — кенгуру.
Мова барабанів не така й погана, якщо нею користуються і зайці, і кролики, що володіють і іншими мовами.
Категорія: біологія