ЗДВИЖЕННЯ (легенда) за Василем Скуратівським
27 вересня, на свято Здвиження, всі вужі, гадюки, жаби та жуки ховаються під землю у свої нори на всю зиму. Перелітні птахи з цього часу вже покидають рідну землю.
З цього дня життя тварин у лісі завмирає, у свої права вступає осінь, а змії перебираються на зимівлю до лісів із полів. Вважалося, що змій скликає до себе святий Артемон, який закриває їхні нори на замок. До святого навіть зверталися з проханням захистити від зміїного укусу.
На Здвиження люди намагалися не ходити до лісу, бо начебто «о цій порі збираються в гурти вужі, гадюки та інше гаддя». На своїх збіговиськах вони радяться, як і де перезимувати. Легенда застерігає: якщо цього дня натрапити на таке кубло, то змії можуть покусати.
Крім того, на Здвиження вужі виносять присуд тим плазунам, які порушили їхню обітницю — вкусили людину. Таких кривдників благородні змії начебто виганяють зі свого товариства, і ті мусять самотою блукати лісами. Якщо якась людина після Здвиження зустріне блудника, а серед цих плазунів обов'язково має бути й «король із золотою короною», їй може усміхнутися удача. Для цього треба перед вужем розіслати на землі фартух чи шматок тканини. Переповзаючи через нього, король залишає золотий талісман1.
Власне після Здвиження плазуни лаштуються на зимову сплячку. Отже, зустріти в лісі вужа, якого в народі особливо шанували, практично неможливо. Очевидно, щоб не заважати лісовим мешканцям спокійно влаштувати перезимок, і створено таку застережливу легенду.
1. Талісман – предмет, що має чудодійну силу.
Категорія: казка літературна