ПОВЧАННЯ ДІТЯМ (літописне писання Володимира Мономаха)

▪  Велика розумом людина, та не може вона осягнути всіх чудес землі. Дивіться, як все мудро влаштовано на світі: як небо влаштоване, або як сонце, або як місяць, або як зірки, і тьма, і світло, і земля як на водах покладена, Госпо­ди, завдяки волі Твоїй! А звірі, а птиці різні, а риби всілякі!

▪ І цьому диву подивуємося, як створено людину і які різні та багатоликі людські обличчя: якби і всіх людей зібрати, то кожен мав би свій вид і образ обличчя.

▪ І тому подивуємося, як птиці небесні із раю-вирію ле­тять, і перш за все до нашого дому, але не поселяються в одній країні, а сильні й слабі розлітаються по всіх зем­лях, щоб наповнилися щебетом ліси і поля. Все це дано людям на користь, на їжу і на радість їм. І знову скажемо: великі блага послані нам, грішним людям. Ті ж птиці не­бесні, коли їм звелено, то заспівають і звеселяють людей, а коли ні — то, маючи і мову свою, оніміють.

▪ Прочитавши отсі слова, діти мої, похваліть Творця всьо­го земного й небесного, а все, що далі, — то мого слабого розуму повчання.

▪ Перш за все, не забувайте убогих, а яко можете, по силі годуйте їх і подавайте сиротам.

▪ І вдову захистіть, не дайте сильним губити людину. Хто б не був, правий чи винний перед вами, не вбивайте і не веліть убивати його; якщо і завинив хто в смерті, не губіть християнської душі.

▪ Якщо ж вам доведеться цілувати хрест перед братами своїми або перед будь-ким, то перше спитайте свого сер­ця, на чому ви зможете стояти твердо, і тільки тоді цілуйте, а поклявшись, не переступайте клятви, бо загубите душу свою.

▪ Ніколи не майте гордощів у своєму серці і в розумі, а скажіть: сьогодні живий, а завтра помру; смертні ми.

▪ Старих шануйте, як батька, а молодих, яко братів. Пам'я­тайте, як учив мудрий Василь, зібравши круг себе юнаків: при старших годиться мовчати, премудрих слухати, стар­шим підкорятися, з рівними і молодими мати згоду і бесіду вести без лукавства, а щонайбільше розумом вбирати.

▪ Не лютувати словом, не ганьбити нікого в розмові, не сміятися багато.

▪ Очі тримати донизу, а душу — вгору.

  
Переглядів: 164
4.07.2021 -

Категорія: казка народна

Коментарії до ПОВЧАННЯ ДІТЯМ (літописне писання Володимира Мономаха):

Ім'я:*
E-Mail:
Питання: 2*2+2?
Відповідь:*
Напівжирний Нахилений текст Підкреслений текст Перекреслений текст | Вирівнювання по лівому краю По центру Вирівнювання по правому краю | Вставка смайликів Вибір кольору | Прихований текст Вставка цитати Перетворити вибраний текст з транслітерації в кирилицю Вставка спойлера