КАЗКА ПРО РІДНИЙ КРАЙ (калмицька народна казка) переказала Марія Чумарна
Давним-давно, коли калмики жили ще в Китаї, привезли китайському імператорові в подарунок незвичайну пташку. Вона так співала, що сонце у небі сповільнювало свій хід, дослуховуючись до її співу.
Наказав імператор зробити для пташки золоту клітку, постелити їй пух молодого лебедя, годувати її з імператорської кухні. Першого свого міністра імператор призначив головним доглядачем за пташкою.
— Хай пташка тут почувається так добре, як ніде і ніколи не почувалася. І хай вона тішить нас своїм співом.
Щоранку імператор вслухався, чи не почує голос пташки, але вона мовчала. «Мабуть, їй задушливо в палаці», — подумав імператор і звелів винести клітку в сад. Сад імператора був єдиним у світі за красою. Але ніщо не зворушувало пташину: вона сумно мовчала.
Імператор запросив усіх мудреців, щоб почути їхні поради. Та що б не радили мудреці, куди б не вивозили клітку, —лише сумна сльоза котилася з очей пташини...
Три роки імператор зі своїми слугами возили клітку з мовчазною пташкою по всій країні, і ось одного дня вони зупинились на березі гнилого болота, над яким літала комашня. За болотом простяглися жовті піски пустелі.
Клітку повісили на суху гілку, поставили біля неї вартового і вклалися спати. Коли зажевріла на небі ясна вранішня зоря, пташка раптом стрепенулася, розпрямила крила, квапливо стала чистити дзьобом пір'я. А коли зійшло сонце, пташина стрімко злетіла, ударилася об золоті лозини клітки і впала. Сумно озирнулася навколо і тихо заспівала...
Сто пісень печалі проспівала вона, а коли почала пісню радості, — тисячі таких же птахів, як вона, злетілися з усіх боків і підхопили її пісню. Здалося людям, що це не птахи співають під променями сонця, а співають їхні душі.
— Ось звідки наша пташка, це її рідний край, — задумливо промовив імператор і пригадав свою батьківщину, де він не був три роки.
— Відчиніть дверцята клітки і випустіть пташку, — повелів він.
І тоді всі птахи заспівали тисячу пісень хвали рідному краю, тисячу і одну пісню хвали свободі.
Ось що означає рідна земля і свобода: співати можна лише там, де ти прийшов у це життя.
Категорія: казка народна