НАВІЩО БОБРИ БУДУЮТЬ ДАМБИ? науково-популярне оповідання
Усім відомо, що бобри — чудові будівельники. Вони зводять з повалених дерев настільки досконалі греблі, що їхнім конструкціям можуть позаздрити навіть деякі досвідчені гідротехніки!
Бобри займаються будівництвом для того, щоб полегшити собі дорогу до хаток, розташованих біля водойм зі швидкою течією.
Бобри будують дамби, підгризаючи дерева. Після того як бобер підгризе дерево, воно валиться й утворює основу греблі. Зміцнюють греблю за допомогою гілок дерев, каміння та глини.
Після будівництва греблі бобри облаштовують свою хатку. Хатка бобра — це справжня інженерна споруда, хоча зовні нагадує купу хмизу. Будується вона з гілок і ґрунту. У стелі хатки є отвір для доступу свіжого повітря і світла. Вхід у хатку робиться на глибині, де вода не замерзає навіть у люті морози. Усередині житло схоже на камеру. На її дні гризуни влаштовують лігво. Вистеляють його трісками, прутиками, вовною, сухою травою. Бобри працюють уночі, а вдень відпочивають у хатці чи норі.
У хатці бобри сплять, зберігають запаси їжі, виводять малят. Оселі бобрів так само допомагають їм захищатися від ворогів і перечікувати холодну пору року.
Бобри стежать за чистотою своєї водойми.
БОБРИ
Дерева бобри валять,
наче лісоруби.
Підгризають їх майстерно,
бо в них гострі зуби.
Бобри плавають чудово
і пірнають аж до дна,
де й будують для греблі основу,
щоб гребля була в них міцна.
(Сергій Усенко)
Категорія: біологія