КОКОСОВА ПАЛЬМА
Кокосовим горіхом ласував кожен. Якщо не цілим, то кокосовою стружкою в цукерках, тортах, на пасках.
Ростуть кокосові пальми у тропіках1, на берегах морів і океанів. їх там ніхто не садить. Горіхи самі розселяються, мандруючи від острова до острова. Вони водонепроникні, чудово плавають і не псуються в морській воді, розносяться океанськими течіями на нові місця. У воді можуть бути 100 днів, пропливаючи тисячі кілометрів. У ній і проростають, а діставшись суші, вкорінюються. Живе пальма 100 років, даруючи людям чи струшуючи у воду до 450 горіхів щороку.
Ці високі стрункі пальми сягають ЗО метрів заввишки. Часто їхні стовбури нахилені до моря — ось як горіхи потрапляють у море. Кокосові пальми люблять солону воду — щороку вони потребують, як наші яблуні добрива, майже півтора кілограма солі. Достигають кокоси довго — майже цілий рік. Горіхи ростуть групами по 15- 20 штук. Одне дерево щорічно дає від 60 до 120 горіхів. А важить такий «горішок» 1-2 кілограми.
Кокосова пальма — одна з найцінніших для людини рослин. Люди називають її «деревом життя», «годувальницею». З кокосової деревини будують житла, які вкривають пальмовим листям. А ще з неї майструють меблі, виготовляють човни. Зі шкаралупи виготовляють посуд, ґудзики, прикраси. Із волокна, яким усередині встелений горіх, плетуть міцні мотузки, рибальські сіті, шиють матраци.
Кокосові горіхи є основним джерелом харчування жителів багатьох тропічних країн. М'якоть кокосового плоду, яка містить масла, вітаміни, їдять сирою або висушують, щоб додати потім у кондитерські вироби. Ще з м'якоті горіха отримують кокосову олію, що йде на виготовлення мила, свічок і маргарину. Кокосове молоко використовується для пиття. Воно дуже корисне, цілюще, добре втамовує спрагу. До речі, стиглий горіх, який можна вживати в їжу, повинен булькати, коли його трусиш.
Хто тримав цілий кокос у руках, той знає, як непросто з'їсти його. Можна пів дня прововтузитися, поки дістанеш чудову м'якоть чи кокосове молоко. У Бірмі навіть змагання з розрубування кокосових горіхів проводять. Плоди для змагань зривають в один день і з одного дерева.
Дуже влучно називають цю чудову тропічну рослину королевою океанських берегів.
1. Тропіки — зони з жарким кліматом.



Категорія: біологія