ЧОМУ СОРОКА ЛИШЕ БІЛОБОКА (Людмила Суворова) літературна казка
Було це чи не було — стверджувати не можу. Але чула, що колись жила в одному лісі Сорока. Мала вона чудове біле пір'я та дуже ним пишалася.
— Погляньте, яке в мене вбрання! Така сукня варта тільки найкращої птахи! Справжня наречена! — вихвалялася вона перед лісовими мешканцями.
Пернаті не дуже поважали Сороку саме за хвалькуватість. Ніхто нею не захоплювався.
Та залишимо на хвилинку нашу красуню, щоб познайомитися ще з однією мешканкою того лісу — руденькою Білочкою. Нещодавно в неї народилися маленькі білченята. День і ніч пестить матуся діточок, таких кумедних, схожих на маленькі пухнасті клубочки. Турбот у неї багато: треба і їжу для малят знайти, і нагодувати, і навчити їх розуму, і колискову проспівати...
Ось і зараз вона наказала дітлахам, аби не висовували носиків із дупла, а сама вирушила на пошуки чогось смачненького. Погода тепла, сонячна, й білочка швидко перестрибувала з гілки на гілку, усе далі й далі від дому.
А тут насунули чорні грозові хмари, полив сильний дощ. Загуркотів грім, ударила блискавка. На біду, вона влучила саме в те дерево, у дуплі якого чекали на маму беззахисні білченята! Дуб спалахнув. Маленькі запищали, зі страхом поглядаючи на вогонь...
Неподалік від цього місця пролітала наша знайома — Сорока. Перната тікала від дощу, щоб не замочити й не забруднити своє білосніжне платтячко.
Аж раптом пташка побачила пожежу й маленьких безпорадних білченят у дуплі. Крилата метнулася до них. На мить красуня згадала про вишуканий одяг, але не стала довго роздумувати — адже малюки могли загинути! Сорока сміливо кинулася в полум'я! Вона, не вагаючись, швидко перенесла білченят у безпечне місце.
Коли прибігла Білочка-мати, дерево вже догорало. Бідолашна гірко заплакала, коли побачила, що трапилося. Із лісової гущавини донісся стрекіт хороброї Сороки:
— Сюди! Сюди! Не плач! Твої дітки живі та здорові! Білка миттю кинулася на голос і побачила своїх малят, які бавилися на м'якому моху. Руденька почала їх цілувати й обіймати, ледь стримуючи сльози.
— Не знаю, як і віддячити тобі, люба Сороко! Ти повернула мені радість життя! Я відтепер твоя боржниця.
Пташка ж, поглянувши на своє вбрання, гірко заплакала: воно було обгорілим і чорним від сажі. Одна латка — біла, друга — чорна. Пишнохвоста не зрозуміла, чому Сорока проливає сльози, й почала розпитувати.
— Поглянь, яким некрасивим стало пір'ячко — тепер із мене всі сміятимуться! — пояснила рятівниця.
— Не засмучуйся! — заспокоїла Білка пернату. — Завтра розповім лісовим мешканцям про твій гарний учинок. Навпаки, — здобудеш повагу!
Наступного дня весь ліс гомонів про Сороку-рятівницю. Її хвалили, дарували оберемки квітів і запевняли, ш;о вбрання стало навіть вишуканішим!
Відтоді і змінився в стрекотухи одяг — стала вона Сорокою-Білобокою! І зовсім про це не жалкує.
Категорія: казка літературна