У КРАПЛИНІ ВОДИ (Паола Утевська) науково-популярне оповідання
Найбільше прикрашають рідну землю люди. Наприклад, Голландію прославили майстри скла. Та не звичайного, а того, з якого роблять окуляри й підзорні труби. Послухайте про голландця, який жив понад двісті років тому. Про Антоні Левенгука.
Левенгук був тихий і скромний чоловік. Жив собі у маленькій чепурній хатинці. Десь працював, собі на хліб заробляв. А на дозвіллі майстрував невеличкі збільшувальні скельця і робив з них «труби». Та такі хитромудрі, що кожна краплинка, кожна піщинка, якщо на неї глянути крізь Левенгукову «трубу», видавалася у двісті разів більшою.
Якось вирішив глянути Левенгук у свою трубу-мікроскоп на краплину води.
— Мабуть, нічого цікавого я не побачу, — мовив сам до себе. — Адже вона зовсім чиста.
Але він помилявся. Виявилося, що у воді вирує своє, якесь особливе, досі ніким не бачене життя.
Неквапно рухалися в ній круглі неповороткі створіння, їм перетинали шлях інші: довгенькі, схожі на рисочки. Були там і якісь закарлючки, і крапки, і коми.
— Які кумедні звірятка! — здивувався Левенгук. Йому й на думку не спадало, що деякі з них були для людей страшніші від найлютіших звірів. Адже серед них є такі, що збуджують скарлатину, дифтерит та інші хвороби.
Коли вчені довідалися про Левенгукове відкриття, то почали спостерігати за життям цих маленьких створінь — мікробів — і поступово вивчали їхні звички: що вони полюбляють, чого бояться. Отак і дізналися, як з ними боротися.
От як стали людям у пригоді маленькі круглі скельця!
Категорія: казка літературна