ЦВЯХИ (народні притчі)
ЦВЯХИ (єврейська притча)
В одному селі жив юнак на ім'я Елай. Хлопець був працьовитим, одначе мав погану вдачу: через дрібницю міг легко втратити спокій, посваритися, наговорити неприємних слів або накричати.
Одного ранку старий батько й каже синові:
— Гнів — поганий товариш. Уникай же його.
— Ви про що, тату?! — несподівано почав підвищувати голос юнак. — У мене завжди все під контролем! Ніколи не гніваюся!
— Це тому, що не слідкуєш за собою, — спокійно зауважив старий. — Візьми цей мішок із цвяхами. Щойно з кимсь посваришся, вимовиш лихе слово чи про щось погане подумаєш – одразу ж забивай у дерев'яний паркан цвях. Тоді й побачимо.
— Гаразд, тату, — засміявся хлопець. — Ось тільки навряд чи матиму причину зазирати в мішок.
Першого ж дня Елай забив у паркан понад два десятки цвяхів. Це водночас здивувало й засмутило юнака: виявляється, надто часто втрачав спокій.
Як не стежив за собою наступного дня, проте знову витягнув із мішка чимало залізних стержнів. Відтоді, перш ніж щось сказати, хлопець подумки лічив до десяти. Керувати спалахами гніву стало легше, тож і кількість забитих цвяхів зменшилася.
Але одного дня Елаю залізні стержні не знадобилися. Неймовірно щасливий, він прибіг до батька:
— Відтепер цвяхи в паркан не забиватиму!
— Це дуже добре, синку. Виймай їх щоразу, як удасться зберігати терпіння.
Юнак так і вчинив. І з часом приводів для гніву просто не знаходилося.
— Я витягнув цвяхи! — повідомив батькові Елай.
Старий чоловік підвів сина до паркана й мовив:
— За цей час ти змінився й багато чого навчився. Поглянь, скільки дірок залишилося в паркані. Вони тут назавжди. Ось так і в стосунках із людьми: коли з кимсь посваришся, неприємні слова залишать у душі такі ж рани, як дірки від цвяхів у паркані. Пам'ятай про це і будеш щасливим.
ЦВЯХИ В ПАРКАНІ (індійська притча)
Жив колись вельми нестриманий та гарячий юнак. Та одного дня його батько дав йому торбинку із цвяхами й наказав щоразу, як у нього вихоплюватиметься лихе слово, вбивати цвях у паркан.
Першого дня парубок забивав цвяхи майже безперервно. Другого він уже намагався стримуватися, тому забив у паркан значно менше цвяхів. Із кожним днем молодик стукотів молотком рідше й рідше, аж поки не настав той день, коли він жодного разу не торкнувся паркана. Тоді він прийшов до батька й радісно повідомив, що навчився опановувати себе.
— Гаразд, — лагідно посміхнувся батько, — відтепер щоразу, коли зможеш стриматися, витягай із паркана по цвяшку.
Час спливав, і одного дня в паркані не лишилося ані цвяшка. Побачивши це, батько гукнув сина, вказав на паркан і мовив:
— Ти добре впорався, та бачиш, скільки лишилося дірок? Ці дошки вже ніколи не стануть такими, як раніше.
Отак і в житті: коли говориш людині щось образливе, в її серці залишається шрам. І скільки б ти не просив вибачення; нікуди той шрам не подінеться...
Категорія: ЧИТАТИ (Українська література) » 4 клас (читання)