ПРЕДМЕТНЕ І МАЛЮНКОВЕ ПИСЬМО
ПРЕДМЕТНЕ ПИСЬМО
Ще задовго до виникнення літер люди користувалися так званим предметним письмом: дарували подарунки, в яких висловлювалася певна думка. Предметним письмом люди користуються донині: у нас в Україні існує звичай дарувати рушники, хліб і сіль на знак поваги та любові, а небажаного жениха дівчата й досі виганяють гарбузом.
ЗНАМЕНИТІ ДАРИ (за Геродотом)
Наші предки, скіфські царі, послали перському царю Дарію, який вирушив у воєнний похід проти них, такі подарунки: птаха, мишу, жабу і п'ять стріл.
Дарій розшифрував це предметне послання так: вони вирішили підкоритись, бо миша живе у землі, жаба — у воді: отже, скіфи своїм листом повідомляють, що добровільно віддають завойовнику свої землі та води. Птах летить швидко, як кінь, — отже, віддають своїх коней і зброю.
Але радники Дарія, які краще розумілися на мистецтві предметного листування, розшифрували послання так: «Якщо ви, перси, не відлетите, наче птахи, чи, подібно до мишей, не сховаєтеся в землю, або, як жаби, не поскачете до озер, то не повернетесь назад, а впадете під ударами цих стріл».
Так і сталося.
МАЛЮНКОВЕ ПИСЬМО
Дуже давно люди навчились читати знаки природи, якими були сліди звірів та пташок, зламані гілки, мох на корі дерев, навіть колір хмар та води у річках.
Коли перші мисливці йшли на полювання, їм треба було знати, де живуть звірі, які в них повадки. І якщо хтось натрапляв на лігво дикого кабана чи ведмедя, то подавав знак своїм товаришам: малював на дереві чи камені якусь
мітку. Ці перші малюнкові знаки тепер називають пікто¬грамами, або малюнковим письмом.
До речі, малюнкове письмо виявилося найбільш живучим, адже йому вже багато тисяч літ. Сьогодні також щодня можна бачити малюнкові повідом¬лення: на вулиці — як дорожні знаки, у вітринах магазинів — як рекламні повідомлення. Та на¬віть у твоїх підручниках є умовні позначення, які сміливо можемо назвати піктограмами!
Категорія: різне